Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България очаква най-много туристи през зимата от Турция

Турският бизнес е готов да инвестира в съвместни туристически пакети

Туризмът с южната ни съседка беше основна тема при срещите на вицепремиера и министър на туризма Марияна Николова с турски туроператори и бизнесмени в Истанбул, където беше на двудневно посещение. Пред тях Николова е представила възможностите за практикуване на зимни турове, ски спортове, планински разходки, алпинизъм и други дейности, информира Пресцентърът на Министерството на туризма. 

През миналата зима над 47 000 турски туристи са били у нас, което представлява 9% от всички  посещения на чужденци за сезона. Това отрежда шесто място на гостите от Турция в класацията за зимни посещения от чужбина. Вицепремиерът вярва, че с общи усилия те ще „могат да се изкачат и на по-високо място“.

Марияна Николова е уверила представителите на турския бизнес, че българската държава работи за постигането на максимална сигурност и за стриктно спазване на всички противоепидемични мерки, така че туристите в зимните ни курорти да се чувстват в безопасност. Ето защо, през предстоящия зимен сезон най-голям брой чужди туристи в България се очаква да пристигнат от Турция, категорична е била тя.

Вицепремиерът Марияна Николова с турски туроператориПо време на дискусията туроператорите от Турция са потвърдили, че има интерес към зимните курорти у нас, макар записванията да са под нивата от миналата година. Според тях, с увеличаване на транспортните възможности, с развитието на инфраструктурата, както и при засилване на турската валута, туристите от южната ни съседка могат значително да се увеличат.

От Съвета за външнотърговски отношения към Министерството на търговията на Турция са заявили, че турският бизнес има интерес към инвестиции в хотелиерския бранш в България, както и към предлагане на съвместни туристически пакетни програми.

На 17 ноември предстои Българско-турски онлайн бизнес форум, в който туризмът отново ще бъде сред основните теми на двустранния диалог.

Съставил: Красимир Мартинов

Снимки: Министерство на туризма, Архив 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Дестинация Балкани" ще търси туристи и от Япония, САЩ и Латинска Америка

В рамките на официалната визита на българска правителствена делегация в Черна гора се проведе среща между министрите на туризма на България и Черна гора Мирослав Боршош и Симонида Кордич. Сред основните теми бе подетата от българското Министерство..

публикувано на 08.09.25 в 17:07
Д-р Сийка Кацарова

България е конкурентна дестинация на картата на здравния туризъм

България се позиционира на картата на здравния туризъм като конкурентна дестинация, предлагаща качествен продукт на европейско ниво. Това каза пред БТА д-р Сийка Кацарова, председател на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм, във връзка със..

публикувано на 08.09.25 в 11:27

Царево и близките курортни градчета дишат с ритъма на лятото и през септември

Южното ни Черноморие продължава да посреща стотици хиляди летовници и след пика на туристическия сезон. В началото на септември курортните градчета още дишат с ритъма на лятото, а крайморската община Царево буквално гъмжи от туристи –..

публикувано на 05.09.25 в 08:05