Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България засега блокира Северна Македония за преговори за еврочленство

Снимка: mfa.bg

България подкрепя начало на преговори за присъединяване на Албания към Европейския съюз, тъй като тя е изпълнила голяма част от поставените пред нея условия. Към момента обаче страната ни не може да подкрепи преговорната рамка за еврочленство на Северна Македония.

Това обяви на брифинг в Министерството на външните работи вицепремиерът и външен министър Екатерина Захариева след днешното видеоконферентно заседание на Съвета по общи въпроси на ЕС, на което беше разгледана точка „Разширяване“. Мотивът е, че предложеният проект не отразява българските искания, а именно придържане към формулата за езика („официален език на Република Северна Македония“, а не „македонски език“), пътна карта за изпълнение на Договора за приятелство и добросъседство между България и Северна Македония от 2017 г. и Преспанското споразумение, и изричен текст, че няма да се поддържат под никаква форма претенции за македонско малцинство в България.

Захариева посочи, че България е отворена за преговори, но за това е необходимо и взаимодействие от страна на Северна Македония. Тя подчерта, че принципите за добросъседство трябва да се прилагат на практика, а не просто да фигурират в текстове.

Външният министър на България заяви, че е запознала колегите си с разговорите между София и Скопие и е благодарила за усилията, които полага германското председателство.

Още по темата - ТУК

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Велико Търново и Габрово кандидатстват заедно за европейска столица на културата

"Великотърновци и габровци заслужават да бъдат печелившата кандидатура за следваща европейска столица на културата в България, през 2032 година", обяви градоначалникът на старопрестолната столица Даниел Панов. Идеята за общата кандидатура е по..

публикувано на 24.08.25 в 10:20

Студенти от България с участие в творческа резиденция "Берлин 2025"

Втора група студенти от България се включи през настоящата седмица в съвместния проект на Българския културен институт (БКС) в Берлин и Националната художествена академия (НХА) в София – "Творческата резиденция - Берлин 2025".  Цел на проекта е..

публикувано на 24.08.25 в 08:24

Край Сливен се провежда Националният събор на каракачаните

В местността "Карандила" над град Сливен на 23 август се провежда ХХХII Национален събор на каракачаните . Организатор на събитието е Федерация на културно-просветните дружества на каракачаните в България. Откриването е в 10,30 ч., а час по-късно..

публикувано на 23.08.25 в 07:00