Всяка година на 21 ноември Златоград чества своя празник с богата програма, която привлича хиляди гости в живописния родопски край. Датата не е избрана случайно – това е Денят на освобождението на града от многовековно Османско владичество. Събитието се отбелязва с празнично шествие, концерти и изложби на местни и чуждестранни творци.
Златоград прославя България с песента „Излел е Дельо хайдутин“, включена в Златната плоча на Вояджър на американските космически апарати „Вояджър 2“ и „Вояджър 1“. Градът е истинско бижу на възрожденската архитектура. Сред притегателните кътчета за туристите е и занаятчийската улица, където потомствени майстори демонстрират на живо типичните родопски занаяти.
На територията на Златоград се намира една от най-старите църкви в Родопите, построена по време на Османското владичество - „Успение Богородично“ от 1834 г. В града са регистрирани общо 120 археологически и архитектурни паметника. Още за атмосферата на малкия планински град вижте в материала „Златоград – оттук започва България“ от колекцията на Радио България.
Съставил: Венета НиколоваНа 16 ноември 1878 г. е роден Михайло Парашчук – украинският скулптор, създал архитектурни елементи от украсата на някои от най-импозантните сгради в българската столица. Пътят му тръгва от село Варваринци (тогава в пределите на Австро-Унгарската..
На днешния 6 ноември отбелязваме 104 години от анексирането на Западните покрайнини през 1920 г., по силата на Ньойския мирен договор от 1919 г., поставил края на Първата световна война. Западните покрайнини – колкото близо, толкова и далеч от..
Точно преди една година Българската православна църква учреди нов празник в църковния ни календар – Прославление на светите мощи на св. патриарх Евтимий Търновски . Според църковни източници, последният български патриарх преди падането на..