Сателитни снимки за нивото на замърсяване на въздуха над Европа доказват връзката между мръсния въздух и по-тежкото протичане на Covid-19. „По-силно замърсените зони съвпадат прецизно с местата, където на ниво популация има по-тежко протичане на коронавирусната инфекция” – обясни пред БНР пулмологът д-р Александър Симидчиев.
По думите му, хората, които живеят на по-замърсени места, боледуват по-често и по-тежко.Причината: фините прахови частици предизвикват промяна на имунната реакция на лигавицата на дихателната система. „Тоест, когато инхалираме боклуци, мръсен въздух, имунната ни система започва да се бори с мръсния въздух, а не със съответните бактериални или вирусни причинители.“
„И коронавирусната инфекция, и въздушното замърсяване могат ефективно да бъдат спрени с филтърни маски, които ефективно намаляват количеството на фини прахови частици. И вирусите се разпространяват чрез частици, и замърсяването се разпространява с малки частици. Така че филтриращите маски ефективно намаляват този риск“, коментира пулмологът.
д-р Симидчиев посочи, че пушачите са много по-увредени като съдова функция и състояние на белия дроб и това увеличава риска при Covid-19. Тютюнопушенето засяга кръвоносната система и уврежда кръвоносните съдове, често пушачите имат атеросклероза и исхемична болест, които са рискови фактори за коронавируса.
Хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ) се получава вследствие дългогодишно въздействие на околната среда върху белия дроб. Тютюнопушенето в най-голяма степен се свързва с това заболяване, макар при 1/4 от пациентите причините да са други, отбеляза още Александър Симидчиев.
„Хората с хронична обструкция на дихателните пътища се пазят повече и боледуват от коронавирусната инфекция по-малко от средностатистическия здрав човек, посочи специалистът.
Притеснението сред хората с хронични заблявания се изостря на фона на натиска, който епидемията оказва върху болниците в страната. В момента 5629 души са на болнично лечение, от тях 313 са в интензивни отделения. Въпреки постоянно растящият им брой, министърът на здравеопазването Костадин нгелов твърди, че проблемът не е в липсата на болнични легла, а в недостига на специалисти. Все повече са медицинските служители с потвърден Covid-19, като по последни данни броят им е 4330.
Един от начините да се намали натискът върху болничните заведения е държавата да предприеме разяснителна кампания относно инфекциозното заболяване – категоричен е проф. Георги Михайлов. Той е депутат от опозиционната БСП, но в момента упражнява лекарската си в болницата в Свищов.
„Защото ние виждаме на терен стреса в нацията. Хора, които не се нуждаят от болнично лечение, настояват да бъдат приети в болнично заведение. Най-накрая трябва да се разбере, че това не е особено опасна инфекция. Смъртността ѝ е 3 на 1000. Трябва да има кампания, която да достигне до съзнанието на всеки български гражданин. Да се разбере, че това не е особено опасна инфекция, че спокойно огромният брой от пациентите могат да се лекуват в домашни условия. Че не бива да се самолекуват, както се случва, че не могат хората да се „помпат“ с кортикостероиди и с хепарин“, подчерта Михайлов в ефира на БНР.
Редактор: Елена Каркаланова
Снимки: архив, Георги Нейков - БНР
Българската православна църква (БПЦ) е единственият представител на традиционното за страната източно православие. Това решиха депутатите с окончателните промени в Закона за вероизповеданията. Поправката, че само БПЦ може да използва в..
Творците от Северна Македония, които са потвърдили участие в концерта за отбелязването на 153-ата годишнина от рождението на Гоце Делчев, са отказали ангажимента, съобщава БТА. Преди повече от седмица актрисите Валентина Божиновска и Илина..
През 2032 година България и Дания ще изберат свои градове за титлата "Европейска столица на културата". Процедурата ще започне през 2026 година, когато двете държави официално ще поканят своите градове да подготвят кандидатурите си...
Деана Хааг е родена в Кливланд, щата Охайо. Израства с мечти за приключения и нови хоризонти. Завършва специалност "Изящни изкуства" в колежа..
На 5 февруари в "България днес" ви предлагаме да научим кои са българските градове, които ще издигнат кандидатурата си, за да станат Европейска столица на..
На 6 февруари се дава официален старт на работата на тунелопробивната машина "Витоша" за разширяване на Линия 3 на столичното метро към квартал..