Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Днес празнуват адвокатите

Снимка: БГНЕС

Адвокатите днес отбелязват професионалния си празник. На 22 ноември 1888 г. Народното събрание на Княжество България приема първия Закон за адвокатите, утвърден с указ на княз Фердинанд I. 



Законът регламентира „най-благородната от всички юридически професии“
, по думите на един от създателите му – д-р Константин Стоилов. Според него за адвокатската професия се изискват първо нравствени качества и после умствени. „Нравствени, защото на адвоката се поверяват именията и честта на хората, от него зависи тяхното спасяване или опропастяване, наконец на него се поверяват такива тайни, които, ако е нечестен, може да по­вреди на своите клиенти и на обществото, а тъй също и на съ­дилището“, смята още той.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 12 февруари 2025 г.

На 12 февруари говорим за цените и дали народното недоволство ще се материализира в национален бойкот на магазините на 13 февруари.  Разказваме за пътя на една мечта от Лудогорието до Брюксел. Гостува ни виртуозният перкусионист проф. Христо Йоцов, който..

публикувано на 12.02.25 в 19:00

Ще е облачно, но студът ще отслабва

В четвъртък  минималните температури ще бъдат между минус 5 и 0°, в източните райони до минус 8°. В София ще е около минус 3°. През деня ще се заоблачи и над Източна България и над по-голямата част от страната ще е облачно. До обяд слаб дъжд, примесен..

публикувано на 12.02.25 в 18:15

Бойкот на магазините и в България – какво очакват гражданите?

"На 13 февруари т.г. българските потребители не трябва да пазаруват в нито един хранителен магазин, в нито една търговска верига, в нито един супермаркет! На 13 февруари магазините за храни трябва да останат пусти и в тях не бива да има нито един..

публикувано на 12.02.25 в 15:45