Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Когато птицата полети, а конят препуска с вятъра – тогава се ражда изкуство

4
Снимка: Facebook /Plamen Kostov - ART

Изкуството борави с инструментите на хармонията или на провокацията, понякога и на двете. А в съвременното изкуството провокациите често добиват изкривени дори гротескни форми. Те привличат вниманието, но не винаги могат да пробудят душата на човека, така както когато изкуството отразява красотата и хармонията в нашия свят. Тези и други мисли навява творчеството на двама млади български художници, с които ви среща Радио България.


С вдъхновение от формите, цветовете и светлосенките в природата рисуват картините си Петя Пеева и Пламен Костов. Творбите им са като ефирен отпечатък на живата и неживата природа върху бялото платно. Още от пръв поглед долавяш живот, птицата е разперила криле, конят препуска с вятъра, зрелият плод сякаш е току-що нарязан и съблазнява окото със своята сладост. В разговор с художниците разбираме, че за да постигнат успехът, са им били нужди години на труд и надграждане на идеи, техники, житейски възгледи… „В момента в изобразителното изкуство няма конкретно нещо, което да е модерно. Всичко се използва, стига да е направено с мярка и талант “ – това казва Пламен Костов за артистичния си тандем с Петя Пеева. В началото на ноември т.г. те откриха първата си изложба в София, озаглавена „Заедно“, не само за да демонстрират творческия си тандем:

„Идеята е доста по-мащабна на самата думичка – казва Петя Пеева. – Иска ми се хората да бъдат по-единни, да са в хармония с природата и с хубави емоции. Посланието ни е да се обединим, защото наблюдавам как се отчуждаваме. Когато хората споделят, че се изпълват с добро настроение от картините ни и от тяхната жизненост, усещаме, че сме изпълнили мисията си. Иска ни се да провокираме добро настроение и живот в дома на всеки.

В творчеството ми няма конкретна тема. Това е животът като цяло. Много е лесно да виждаш тъмното, мрачното. Затова предпочитам да акцентирам на красотата. Рисуваме заедно, всяка картина минава през погледа на другия. Често се критикуваме, но и се подкрепяме. Работим и живеем повече от 15 години заедно. “

Петя и Пламен са завършили Великотърновския университет, специалност живопис. Техни картини могат да се видят на доста места в страната, предимно Велико Търново, Стара Загора, София, но също така и в Норвегия, Канада, Русия Гърция и на много още места.

„Не ни липсваше вдъхновение тази година на социална изолация. Когато сме сред природата, това ни вдъхновява и ни зарежда с идеи – казва Пламен Колев. – Предимно рисувам коне, но харесвам и птици, пейзажи, различните настроения, които носят.  Имаме любими художници, които харесваме и следим в социалните мрежи. Аз съм израснал с картини на Левитан, на Айвазовски и мисля, че почти няма човек, който да не ги харесва. И сега има много добри руски автори, особено които рисуват с акварел, на които се възхищавам, макар аз да ползвам основно акрилни бои.

Роден съм в Русия, моята майка е от там, а баща ми е българин. Повечето време от живота си съм прекарал в България, но съм закърмен и с културата на руската страната. Свързвам я с моето детство, с едни прекрасни снежни зими, много приятели и колкото и странно да звучи, с много топлина. В България, като автор и художник най-много ме вълнува българското село, българския традиционен начин на живот. Харесвам обикновените възрастни хора, каруците, кокошките, къщите и всичко, характерно за бита. Аз съм живял в Мъглиж, който е малък град и тези неща са ми познати и мили. Това обичам да рисувам и с бита на село свързвам красивото около нас.” 

Снимки: Facebook /Plamen Kostov - ART, sofia-art-galleries.com

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Проф. Теодора Драгостинова

Проф. Теодора Драгостинова изследва исторически процеси на Балканите от Щатския университет в Охайо

През 1920 г. една млада жена с деветмесечно бебе е поставена пред тежък житейски избор – да остане в София при своя съпруг, да замине при родителите си в Одрин или да избере установилия се в Солун брат. След два месеца на разпити, молби, писма и..

публикувано на 16.12.24 в 10:35

Александра Карастоянова-Херментин се нарежда сред съвременните композитори, признати в цял свят

Неотдавна австрийският град Залцбург присъди най-висшето си отличие в областта на изкуството и културата на композиторката от български произход Александра Карастоянова-Херментин. И макар от десетилетия да присъства с творенията си, а в началото на..

публикувано на 04.12.24 в 10:15
Нуредин Нурединай

Нуредин Нурединай от Гора: "Трябва да се върнем към човешките ценности и да опазим идентичността си"

Нуредин Нурединай  произхожда от историко-географската област Го̀ра в Североизточна Албания, в която 90 % от жителите се самоопределят като българи ( Преброяване`2023 ) .  В Албания най-много са българите в Кукъска Гора и Голо Бърдо..

публикувано на 24.11.24 в 20:15