С поднасяне на цветя пред паметника на Никола Вапцаров на столичната улица „Московска“ № 6, софиянци и гостите на града отбелязват 111 години от рождението на големия ни поет. В 10.00 часа пред паметника на Вапцаров се поклониха президентът Румен Радев, вицепрезидентът Илияна Йотова, други официални лица и граждани.
„Никола Вапцаров не само че надживя всички опити на посредствеността да ревизира неговото място в нашата литература, но и остава в сърцата на българите и е преведен на над 90 езика“, изтъкна държавният глава.
Пред паметника на поета, племенницата му Мая Вапцарова сподели, че не е имала възможността да го види, защото е родена по-късно: „Но това няма значение. Защото значението е в неговата поезия“.
Никола Вапцаров е роден на 7 декември 1909 г. в Банско, в семейството на Йонко Вапцаров, един от известните пирински комити, водач на чета, деец на ВМРО. Майката Елена Вапцарова е чувствителна, образована и интелигентна жена, протестантка по вяра, завършила Американския колеж в Самоков. Чест гост на семейството е Пейо Яворов, който ще се превърне в един от най-важните поети за Вапцаров, отбелязва Георги Господинов в Речника на българската литература след Освобождението.
Вапцаров е и от спорните фигури в българо-македонското четене на историята. Заради участието му в създадения по нареждане на Коминтерна Македонски литературен кръжок в София, учените в Скопие го сочат като македонски поет антифашист. Но Вапцаров е част от българската литература и за разлика от други членове на кръжока никога не пише на създаваната и налагана тогава „македонска” книжовна норма.
„Вяра“ и „Песен за човека“ са сред най-обичаните и често изпълнявани стихове на Никола Вапцаров.
Снимки: БГНЕС
Находките от археологическите разкопки на Козарева могила – селище от V хил. пр. пр.н.е., се превърнаха в истинска сензация още през 2014 година, когато за пръв път бяха представени пред широката публика. Сред изящните експонати се открояват..
На 6 септември 1885 г. България отново става единна държава. В интервю за Радио България професорът от Софийския университет "Св. Климент Охридски" Иван Илчев разказа за факторите, които са довели до Съединението, когато Княжество България и..
На 4 септември 1974 г. е открита официално първата и единствена АЕЦ в България - "Козлодуй". Тя е и първата ядрена централа в Югоизточна Европа. Началото на ядрената ни енергетика обаче е поставено на 15 юли 1966 г. с подписването на спогодба за..
В една мразовита ноемврийска утрин на 1917 г., в разгара на Първата световна война, от базата край Ямбол излита цепелин L 59 към Танзания. Целта е да се..
Православната ни Църква днес почита паметта на светите безсребреници и чудотворци Козма и Дамян, живели през IV век. Двамата били братя от Асирия, Мала..