Съоръжението е с напълно запазена горивна камера. Пещта е на две нива. На долното ниво са двете горивни камери, в които е пален огънят, който затопля скарата. Над скарата е горната камера на пещта. Скарата има площ около 15 кв.м., казва археологът Кристиян Михайлов, цитиран от БГНЕС.
Тази пещ може да поеме около 10-15 опалвания и 10-15 продукции от тухли. Имайте предвид, че температурата, която се е развивала в нея, е около 900 градуса, заяви от своя страна проф. Георги Атанасов.
Според специалистите технологията не се e различавала много от днешния начин за производство на тухли. Наблюдавайки размерите на тухлите, вглеждайки се внимателно в украсата им, не изключваме тази пещ да е произвеждала тухли за строителството на великолепния кастел на дунавския бряг на Юстиниан Велики, издигнат около 620-630 година, подчерта още проф. Атанасов.
Археолозите са категорични, че находката е най-голямата пещ за строителна керамика от римската епоха, откривана по нашите земи.
Наричат Никопол "градът на вековете" заради неговата хилядолетна история. Той възниква като селище още през 169 г. по времето на римския император Марк Аврелий. През 629 г. византийският император Никифор III Фока преименува града на Никополис, което..
Дали сред експонатите в музеите могат да попаднат и някои фалшификати, дотолкова добри, че да не отстъпват на оригиналите – по тази тема се носят слухове и се правят спекулации, но в момента цяла поредица от исторически фалшификати гостуват като..
Комплекс от десетина малки къщички, разположен в южната част на Скалния град Перперикон, разкриха археолози под ръководството на проф. Николай Овчаров. По думите му, става дума за цял квартал, датиран от XIII – XIV век, който силно напомня на..