Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България е сред водещите в ЕС по използване на изкуствен интелект

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Българските фирми са сред водещите в ЕС по използването на изкуствен интелект. Средно за ЕС 42% от компаниите прибягват до тези услуги. В Чехия го използват 61” от фирмите, в България и в Литва 54% от бизнеса. Това се дължи на гласови асистенти, системи за гласово разпознаване, системи за лицево разпознаване, алгоритми за насочване на рекламата. Коронавирусната пандемия ускори употребата на изкуствения интелект, сочи изследването.

Затова Европейска агенция за основните права прозивова страните в ЕС да засилят законодателството за защита на човека спрямо изкуствения интелект, който може да бъде източник на грешки и дискриминация, които са трудно оспорими, предаде БТА. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 8 август 2025 г.

В "България днес" на 8 август слушайте: 00:20 - За борбата с огнените стихии, човешката небрежност, безводието, етикетите в евро и лева и здравословното ни състояние – кратка информационна бележка от водещия 07:15 - Отзвук от проведените..

публикувано на 08.08.25 в 19:00

Очаква ни горещ край на седмицата

В събота  минималните температури ще са от 16° до 23°, в София – 16°. През деня ще е слънчево. Ще духа слаб, в югоизточните райони умерен вятър от изток-североизток. Дневните градуси ще се повишат още. Максималните температури ще бъдат от 32° до 37 ° , в..

публикувано на 08.08.25 в 18:40

75 000 български пенсионери получават пенсии и от чужбина

От близо 2 милиона пенсии Националният осигурителен институт изплаща 16 000 от тях на българи в чужбина . Най-много български пенсионери живеят в Германия - 4100. По един български пенсионер има в Южна Корея и в Исландия. 75 000 българи получават..

публикувано на 08.08.25 в 13:09