Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

80 години от рождението на поп легендата на България Емил Димитров

Емил Димитров
Снимка: архив

На 23 декември се навършват 80 години от рождението на Емил Димитров – една от емблемите на българската естрада. Той е първият певец у нас, който изпълнява собствени песни, отбелязва пред БТА по повод годишнината Анелия Първанова от Регионалния исторически музей в Плевен, родния град на талантливия музикант. 

В репертоара на Емил Димитров има повече от 400 композиции, 280 от които са авторски. Издал е 30 албума. Носител е на редица престижни награди от изявите си по света и в България, избран е и за член на Съюза на френските композитори. 


Емил Димитров първи от поп певците и композиторите у нас включва в свои песни мотиви от българския фолклор, подчертава Анелия Първанова от плевенския музей. Припомняме, че в Плевен беше открита изложба, посветена на годишнината на именития ни музикант.

Емил Димитров напусна този свят на 30 март 2005 г., на 64-годишна възраст.

Историята на песента „Моя страна, моя България”, превърнала се в символ на родината за милиони българи отблизо и далеч, можете да си припомните в публикацията от колекцията на Радио България - "1970 - Емил Димитров и историята на една емблематична песен".

Още за поп легендата на България, негово интервю и изпълнение на френски език ще намерите в спомена за Емил Димитров, подготвен от Архивния фонд на БНР.  

Снимки: Архив


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Марин Големинов - "Нестинарка"

Завършена през 1940 г., танцовата драма е представена за първи път на 4 януари 1942-ра в Софийската опера под диригентството на Асен Найденов. Либретист и режисьор е Хрисан Цанков, хореографията е на изключително талантливата Мария Димова,..

публикувано на 07.11.25 в 10:15
Снимка: Bulgarian Classical Concerts – Los Angeles

"Български класически концерти – Лос Анджелис" започват официално на 6 ноември

Новата фондация с нестопанска цел Bulgarian Classical Concerts – Los Angeles , основана от две изключително успешни и талантливи българки – цигуларката Благомира Липари и композиторката Пенка Кунева, с цел да се популяризира българската класическа..

публикувано на 06.11.25 в 10:20

Тоника СВ отбелязва 45 години на сцена

Една от най-популярните през 80-те години на ХХ век вокални групи – Тоника СВ – отбелязва своите 45 години на сцена с голям концерт в София. На 8 ноември в Зала 1 на НДК ще прозвучат най-големите хитове на групата, които се пеят вече от няколко..

публикувано на 06.11.25 в 10:15