За мнозина, 2020 година беше изключително запомняща се – на равносметка и преоценка на ценностната система. Някои се сбогуваха с любими хора, други останаха без работа, трети прозряха пътя към спасението на душата си. На прага на Новата 2021 г., повечето българи поглеждат към неясното бъдеще със смесени чувства на страх, несигурност и слаба надежда. Вероятността обаче пандемията, която обърка живота на милиарди хора по земята, да затихне бързо, така както се появи, е минимална.
Според Православната ни църква нищо на този свят не се случва, без Божието допущение. Случайно или не, пандемията връхлетя България по време на Великия пост през пролетта и взе най-много жертви през Рождественския пост. "Аз съм изключително благодарен на Бога и се надявам хората да са разбрали, че Той иска да ни каже нещо", отбеляза в интервю за Радио България отец Георги Фотакиев от варненския храм "Св. Цар Борис". "Точно тогава, т.нар. традиционен православен християнин, който посещава храма без вяра, се втурва да пазарува и превръща светлите християнски празници в суета", отбелязва отец Георги. Затова, според него, 2020 г. е дала възможност на българите да преосмислят събитията от духовна гледна точка. Защото пандемията им е показала, че са смъртни:
Що се отнася до изпитанията на 2020г., през които повечето хора се наложи да преминат – те бледнеят на фона на глада, войните и тежките епидемии през вековете. "Ние все още не сме видели събития, при които се изпитва човешкото естество по отношение на Бога и ближния – припомня отец Георги и добавя - Именно тогава си проличава кой е Човек."
"Ако хората могат да задържат през 2021 г. това осъзнаване и са успели да си направят равносметка, ако са видели суетата на всичко – могат да запазят вярата си и да укрепнат в нея. Иска ми се да са разбрали, че "тук и сега" не е във времето и пространството, а във вечността. Бог ни е дал тази планета да я пазим. Нормално е да има отговор за всичко, което причиняваме на цялата природа, а и на душите си. Благодарение на нашата безотговорност, бедствията се увеличават."
Затова и пожеланието на отец Георги за Новата 2021г. е всички да имат "мирна радост", като тази, която ни спохожда свише. А тя е възможна, само ако хората опазят вярата си, въпреки трудностите. Надеждата на отеца е българите да успеят малко да се смирят и да преориентират ценностите си, което ще им помогне да напреднат в духовния живот:
"Пожелавам на всички българи здраве, дълголетие и успехи във всичките им спасителни начинания. Всичко най-добро, което могат да имат и дай Боже да полагат усилия - не да пожелават, а да вършат нещата, защото както казва апостол Яков "вярата без дела е мъртва".“
Затова и посланието на отец Георги е събрано само в две думи "Добри дела!"
Снимки: sveticarboris.netНа 27 януари Православната църква чества Пренасяне мощите на св. Йоан Златоуст. Св. Йоан Златоуст (349- 407) е един от най-значимите проповедници и богослови в историята на Православната църква, заради което получава прозвището „Златоуст“...
Законопроект за трансформиране на Комисията за досиетата в Институт за национална памет ще внесе коалицията "Продължаваме промяната - Демократична България". Това съобщи пред БНР депутатът Ивайло Мирчев от парламентарната група. Инициативата е..
Археологически разкопки в квартал Калето на крайдунавския град Лом разкриха останки от римски отбранителни съоръжения, датирани от I век след Христа. Разкопките, ръководени от гл. ас. д-р Владислав Живков от Националния археологически институт с музей..
На 26 януари Православната църква чества преподобний Ксенофонт и семейството му и свети Амон. Преподобни Ксенофонт е знатен патриций от..
Археологически разкопки в квартал Калето на крайдунавския град Лом разкриха останки от римски отбранителни съоръжения, датирани от I век след Христа...
Законопроект за трансформиране на Комисията за досиетата в Институт за национална памет ще внесе коалицията "Продължаваме промяната - Демократична..