Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предимно българи посещават Туристическия център в Кайнарджа

Снимка: Община Силистра

Около 2000 души годишно посещават открития през 2014 г. туристически център в силистренското село Кайнарджа, съобщава БТА. Преобладават българските туристи, които на място се запознават с  експозиции за Руско-турската война (1768-1774 г.), с историята и етнографията на община Кайнарджа. Туристите получават информация и за многобройните преселения на населението в Южна Добруджа. 


Най-много посетители се регистрират в деня на ежегодния фолклорен събор "Край чешмата - под върбата". Интерес към тази туристическа дестинация проявяват семейства, ученици, студенти. Не са рядкост групите от пенсионерските клубове от областта и страната. А в бъдеще той може да привлича и групи от чуждестранни туристи, които обичат да изследват и посещават отдалечени и напълно нови туристически дестинации.


През 2017 г. силистренската община Кайнарджа стана част от международния маршрут за исторически туризъм „Места на мира”. Той започва от португалския град Евора Монте, преминава през още 8 селища от 6 европейски държави и стига до добруджанското селище в България, в което през 1774 година е бил подписан мирен договор между Османската империя и Русия, сложил край на една от войните между тях, пише порталът на българските общини КМЕТА.бг.


Основната забележителност в силистренското село е историческата чешма Кючук кайнарджа, край която през 2012 година с евросредства беше изграден посетителски комплекс на стойност 200 хил. лева. Около чешмата е оформена и алея на славата, където се издига паметник на руския генерал Пьотр Румянцев, подписал преди повече от два века договора с Високата порта от името на Екатерина Велика.

В Туристическия център е поставено началото на събирателска и краеведска дейност, свързана с община Кайнарджа. Центърът има за цел да работи с научни и културни институции, да утвърждава достиженията на този български край.

Снимки: Община Силистра



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Нова книга разкрива хилядолетни загадки на Созополския залив

От печат излезе книга, която изследва неизвестни досега археологически обекти на Созополския залив. В своя нов труд "Between Sozopol and Talasakra: Unknown archaeology of the Sozopol Bay and its western hinterland" ( " Между Созопол и Таласакра:..

публикувано на 11.05.25 в 10:05

Нова туристическа пътека свързва праисторически забележителности в района на Ветрино

Новата екопътека над село Невша в община Ветрино (Варненска област) вече е факт – 10‑километровият маршрут, водещ до впечатляващите скални феномени Голямо и Малко було, беше официално открита в първите дни на месец май от местната администрация,..

публикувано на 10.05.25 в 08:05

Пътешествие в сърцето на Родопите – община Ардино обогатява туристическите си атракции

Родопската община Ардино обяви, че е започнала подготовката на кандидатурата си за участие в петото издание на инициативата на Световната организация по туризъм към ООН " Най-добрите туристически селища" . Идеята на международната програма е не..

публикувано на 09.05.25 в 10:35