Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

На Богоявление в София

Снимка: БТА

С тържествена Света литургия, отслужена от Западно- и Средноевропейския митрополит Антоний в патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски", започна празникът Кръщение Господне – Богоявление в София. Българският патриарх Неофит взе молитвено участие в службата и възглави Богоявленския водосвет.


В 11:00 часа на площада пред храм-паметника "Св. Александър Невски" бяха благословени и осветени бойните знамена на Българската армия, в присъствието на президента и върховен главнокомандващ на въоръжените сили Румен Радев, министъра на отбраната Красимир Каракачанов, кмета на столицата Йорданка Фандъкова, държавници, политици, посланици, общественици и десетки православни християни.

В 13:00 часа започна и Великият Богоявленски водосвет с ритуално изваждане на кръста от водите на езерото в ж.к. „Дружба“.


Включиха се 25 мъже, най-младият от които е на 21 години, а най-възрастният – на 79. За четвърти път кръстът беше изваден от Вячеслав Борисов, на 36 години от София, а водосветът извърши Белоградчишкия епископ Поликарп.

Ритуалът беше отслужен при спазване на противоепидемичните мерки.

Съставил: Красимир Мартинов

Снимки: БТА, БПЦ


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Форум в София обсъди сътрудничеството между български и китайски учени

Сътрудничеството между български и китайски учени беше обсъдено днес в София на форум от представители на Българската академия на науките, правителството, икономисти и общественици. Събитието беше организирано съвместно от БАН и Китайската медийна група...

публикувано на 24.11.25 в 15:50

Made in EU пожъна още една европейска филмова награда

Филмът Made in EU на режисьора Стефан Командарев спечели Голямата награда на публиката на 63-тия филмов фестивал в Хихон в Испания. Лентата триумфира в конкуренция с 95 заглавия, съобщи БТА. "В рамките на няколко дни спечелихме награда на критиката на..

публикувано на 24.11.25 в 10:08

Внимание, мечка! Случка в Карлово поднови дебата за съжителство с хищника

Охранителни камери заснеха мечка в жилищен квартал на град Карлово преди дни.  Хищникът е сляз ъл до къщите в северната част на града и се е разхождал невъзмутимо по улиците , докато не е бил подплашен от преминаващ автомобил. След сигнали на..

публикувано на 22.11.25 в 10:05