В международна анкета водещи критици, журналисти, куратори и фестивални директори са били помолени да определят имената на най-влиятелните фигури в световната анимация за последния четвърт век. Полученият резултат след допитването поставя на върха българския аниматор, художник и режисьор Теодор Ушев, съобщава БТА, позовавайки се на информация от екипа на артиста. Непосредствено след него се нареждат режисьори като Режина Песоа (Португалия), Коджи Ямамура (Япония) и Игор Ковальов ( Русия/САЩ).
Анкетата е организирана от кураторите на Анимационния фестивал в Лерида (Animac) и Културния център на Барселона, начело с Каролина Лопез. В нея участват 25 специалисти и историци от цял свят. Резултатите от допитването можете да видите ТУК.
"Какво начало на годината! Да бъда начело на тази класация за най-влиятелен аниматор в света за последните 25 г. е неочаквано за мен, признавам" - пише във Фейсбук профила си Тео Ушев и обяснява: "Не само защото аз съм в анимацията едва от 15 г. (първият ми професионален филм е от края на 2005). А защото в този списък има майстори, доайени, от които съм се учил и пред които се прекланям. Аз не смятам, че съм по-добър от тях. Но тази анкета ми дава утехата, че може би това, което съм създавал през тези години, и което толкова обичам да правя, е имало смисъл".
Теодор Ушев е български мултимедиен артист, режисьор и графичен дизайнер. В последните 15 години работи за Националния филмов съвет на Канада. В творческата си биография има повече от 15 филма, донесли му над 200 международни награди, включително: номинация за Оскар, "Кристал" от фестивала в Анси, Франция, Почетен медал от Френската академия за филмово изкуство "Сезар" и Награда за най-добър късометражен филм на Асоциацията на чуждестранните журналисти в Холивуд "Златен Глобус". Член е на Американската Академия за филмово изкуство AMPAS, кавалер е и на Ордена за изкуство и литература на Франция, припомня БТА.
Важна роля в началото на кариерата на Теодор Ушев играе и „Радио България“. Вижте и чуйте как - ТУК.
Снимки: Фейсбук/teddy.ushev, www.animac.catКнигите "Грипната пандемия 1918 – 1920: исторически анализ от глобалното към локалното" и "Трансгранични гледни точки между Колумбия и Венецуела: война, мобилност и териториалност" на българката, живееща в Колумбия, д-р Анета де ла Мар Икономова ще бъдат..
Българското неделно училище "АБВ" във Финландия обяви сформирането на нов онлайн курс по български език за чужденци. Публикацията в официалния сайт на просветното средище казва, че занятията в курса ще бъдат организирани веднъж седмично в два учебни часа..
Нашият екип е в усилена подготовка за трето поредно издание на безплатните профилактични прегледи в района на Мала Преспа в Албания, съобщиха от фондация "Българска памет". "С много посветеност и грижа организираме тази инициатива, която с..
Официалното откриване на конференцията на АБУЧ във Велико Търново поднесе новина, свързана с рокада на върха на организацията. Досегашният председател..
На 29 юли 2025 г. в сградата на Изпълнителната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ) ще се проведе учредително събрание на бъдещата Асоциация на..