Добрата идея е безценна, особено когато човек се посвети на нея. Макар и с малки стъпки, тя ще стане реалност и ще послужи на други хора в обществото. Въплъщение на практична и много полезна идея е създаването на споделена работилница. По примера на споделените офиси, там може да се наеме кът за работа и да се използва цялото оборудване, с което разполага работилницата.
Подобни многофункционални помещения не са новост за страни като Германия, Великобритания, Нидерландия и САЩ. За България това са първите стъпки в тази насока, благодарение на трима ентусиасти, които решават да пренесат този опит и у нас. За целта намерили подходяща сграда - бившата текстилна фабрика в София, закрита преди 30 години.
Вложили доста личен труд и собствени средства, за да пригодят старата тухлена постройка в модерно и артистично място за труд и творчество. Там вече работят и първите налични машини, сред които са СNC фрези, стругове, полиращи машини, два лазера за лазерно гравиране и един 3D принтер, както и машина за формоване на пластмасови детайли под вакуум.
„Готови сме всичко това да го предоставим на дизайнери, художници, занаятчии, инженери, изобретатели, хора със свободни професии, въобще на всеки, който има идея и търси място и помощ да я реализира. Ще му помогнем с нашия опит и знания“ – отбелязва Георги Комсалов, подготвил основите и техническото обезпечаване на проекта.
Сред първите, устроили свой кът във „фабриката на занаятчиите“ е Мариета Недкова – известно име сред майсторите на кожени изделия:
Снимки: личен архив
В "България днес" на 1 август слушайте: 01:15 Актуално от България и за българите по света 26:30 Събития от Балканите в петъчната ни рубрика "По съседски" 34:40 Екземпляр №000001 - превратната история на първата българска банкнота..
Българският патриарх Даниил отслужи празнична Света литургия и водосвет за празника Произхождение (изнасяне) на Светия Кръст Господен, в столичния храм "Света София". След богослужението заедно с президента Румен Радев двамата дадоха начало на..
Най-добрите български ученици по география спечелиха 4 медала от най-престижното световно състезание по география. На 21-вата Международна олимпиада по география iGeo гимназистите завоюваха 3 сребърни и 1 бронзов медал, като направиха едно от..
Министерство на туризма за поредна година организира националното представяне на международното туристическо изложение World Travel Market в Лондон. По..
С ритуал по полагане на венци и цветя пред паметника "Илинден" в местността Предела, на 2 август ще бъде отбелязана 122-годишнината от избухването на..
Няма човек, вдишал въздуха на Родопите, да не е останал омагьосан от живописните гледки и легендите на планината. Дните от 4 до 10 август ни дават куп..