Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отново проверка за замърсяване на Варненското езеро

Снимка: Община Варна

Министърът на околната среда и водите Емил Димитров е разпоредил проверка за това, дали е укривана информация за замърсяване на околната среда заради авария на тръбопровод за отпадни води във Варненското езеро. Това се съобщава на сайта на ведомството.

Проверката на екоинспекцията трябва да установи кои са длъжностните лица, които в продължение на 10 дни не са информирали контролните органи за проблема. Трябва да бъде установена и степента на замърсяването.

При водолазен оглед е открита пукнатина по тръбата вследствие на нейното прегъване заради неравния терен.
Сагата със замърсяването на Варненското езеро датира още от 2019 г. когато тръбата с отпадни води, минаваща по дъното на езерото, се спука и предизвика екокатастрофа. Тръбопроводът бе ремонтиран, а прокуратурата проведе разследване за злоупотреба с еврофондове, тъй като при изграждането на съоръжението е използвано европейско финансиране. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: Facebook /Празник на Хотанската сарма

Празникът на Хотанската сарма – вкусът на вековна традиция

Село Хотанца, община Русе е домакин на " Празник на Хотанската сарма " – кулинарно-фолклорен фестивал, организиран от читалище "Светлина-1928". Началото е в 11:00 ч. на 1 ноември на централния селски площад. Програмата обхваща конкурс за най-вкусна..

публикувано на 01.11.25 в 12:05
Чудовищен фест 2023

"Чудовищен" фест в Докторската градина

В докторската градина зад Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" в София цари необичаен "мрак" и веселие. Пространството е превърнато в страховито, но атрактивно градско селище, посветено на Хелоуин, като тази година празникът продължава до 2..

публикувано на 01.11.25 в 10:10

Академично шествие за Деня на народните будители

С редица събития в цяла България се отбелязва Денят на народните будители. В деня, в който отдаваме почит на българските книжовници, просветители, борци за национално освобождение, съхранили през вековете духовните ценности на нацията и нейния..

публикувано на 01.11.25 в 07:00