Докато е дете, слуша песента на птиците в родното си село Ямна и по примера на дядо си майстори миниатюрни музикални инструменти, с които да играе. Първата си гъдулка получава през 1969 г. от баща си, ала нетърпелив да засвири някоя мелодия, се оказва, че не може да извади звук... защото не е намазал лъка с колофон.
Днес големият гъдулар Ангел Добрев е един от най-старите и уважавани членове на оркестъра за народна музика на Българското национално радио. Развива наследения от няколко поколения музиканти талант във фолклорното училище в Котел и в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив. Не се ограничава само в музицирането, а композира над 200 творби, майстори гъдулки, преподава, пише учебници, поставя спектакли, продуцира и издава дискове, аранжира фолклорна музика. Чрез многоликата си дейност прославя народното музикално богатство из целия свят.
“Гъдулката умее да развесели, разиграе, разплаче всеки – казва Ангел Добрев. – Дълбоко бърка в човешката душа, разказва истории със звука си както едва ли друг инструмент може да го направи.” Още за големия музикант може да прочетете ТУК или да чуете ТУК.
Съставил : Диана Цанкова
На 19 октомври Българската православна църква почита паметта на скромния отшелник от Рила планина и небесен покровител на българския народ и на българските лекари. Наричан още приживе "земен ангел" и "небесен жител", свети Иван (Йоан) Рилски е един от..
Точно преди 75 години, а именно през 1949 г., най-голямото естествено находище на дървовидна хвойна (Juniperus excelsa) в Европа - "Тисата" , намиращо се в подножието на Пирин, е обявено за резерват. Дървовидната хвойна е южен..
Точно преди 100 години, на 12 септември 1924г. започва освещаването на храм-паметника "Св. Александър Невски" , построен "в знак на признателност към руския народ за Освобождението на България от османско иго през 1878 г.", по идея на българския..