В разгара на мразовитата зима бургазлии се радват на екзотична гледка. Разположеното край града Атанасовско езеро на места … розовее. Причината? Тук, вече втора година се подвизава многобройна колония от розово фламинго. Топлолюбивата птица упорито кръстосва студените му води и нито леденият вятър, нито снежните виелици през последната седмица, не могат да я прогонят от новото ѝ местообитание.
Розовото пернато е обект на грижи от страна на Българската фондация Биоразнообразие (БФБ), която работи по специален проект „Лагуна на живота“, подкрепен от ЕК.
През миналия месец орнитолозите са преброили 1200 екземпляра в района.
Този пернат вид, обаче определено не е характерен за нашите географски ширини. Какво го води насам? Преобладаващата част от фламингото в Атанасовското езеро са млади екземпляри, които търсят нови територии в опит да се заселят далеч от конкуренцията на по-възрастните птици. Оказва се, че „розовите ята“ долитат до езерото ни от близките колонии в съседните Гърция и Турция. Но някои птици пристигат у нас чак от Испания, Франция и от още по-далечни земи.
„Сега, с климатичните промени, фламингото търси по всякакъв начин да разшири ареала си на разпространение. То обича плитки лагуни, подобни на Атанасовското езеро и ако в други държави местата, подходящи за него намаляват, то ги намира при нас“ – казва Радостина и добавя:
„През последните 10 години активно работим за подобряване на условията в езерото и по-точно състоянието на крайбрежната лагуна, циркулацията на водите във водния цикъл и местата за гнездене на птиците.“
Орнитолозите обаче имат опасения, защото изящната птица би могла да застраши биоравновесието в района. За момента в Атанасовското езеро преобладават млади екземпляри фламинго, които още не са на възраст да гнездят и да се размножават. Но стигне ли се до увеличаване на популацията им, ще възникне проблем. Това са едри птици. Ако решат да загнездят в района, те ще влязат в конкуренция с гнездящите по дигите и валовете колонии от саблеклюни, чайки, рибарки, кокилобегачи и други типични местни обитатели, тревожат се от БФБ. Междувременно Атанасовското езеро се е превърнало в любимо място на фотографи и любители на дивата природа.
„БФБ подготвихме проект под наслов „Дестинация фламинго“. Успяхме да определим 4 маршрута, по които има голяма вероятност да се наблюдава розовото фламинго. Някои са пешеходни, други са веломаршрути. Качени са в Гугъл карти, с идеята да са достъпни за всеки. Работим съвместно и с община Бургас в тази насока“ – отбелязва Радостина.
А кога е най-подходящото време за снимки и разходки край Атанасовското езеро?
„Сега, през зимата има дни, когато светлината е много подходяща и птиците могат да се наблюдават и да се снимат добре. Иначе през лятото езерото е най-привлекателно. Тогава придобива пъстри оттенъци и е истинско зрелище“ – казва в заключение Радостина Ценова.
Снимки: Българска фондация Биоразнообразие
Общо 85 фолклорни състава от цялата страна ще събере фестивалът "Искри от миналото" в планинския град Априлци на 26 и 27 юли. Откритата сцена за съставите ще бъде на площад "Априлско въстание", предаде БТА. Участие ще вземат музикални и танцови състави от..
В събота ще е слънчево и още по-горещо. В следобедните часове над планинските райони в Западна България, а вечерта и в северозападните ще се заоблачи и на изолирани места ще прегърми и превали. Ще духа до умерен югоизточен вятър. Максималните..
България ще бъде център на световния студентски математически елит, който ще се събере от 28 юли до 3 август 2025 г., в Благоевград, за 32-ото издание на най-престижната международна математическа олимпиада за студенти – International Mathematics..
На 87-годишна възраст, на 28 юли т. г. е починал един от най-изтъкнатите журналисти международници в България – Константин Иванов . За тъжната вест..
Огнеборци и доброволци успяха да спасят санданското с. Плоски от големия пожар, който бушува в Западната част на Пирин планина вече пети ден . Във вторник..
В брой 62 на предаването ви предлагаме: Интервю на Гергана Манчева с Елеонора Едрева - специализант по програмата "Фулбрайт", завърнала се..