Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

167 години от рождението на Стефан Стамболов

Снимка: архив

Отбелязваме 167 години от рождението на големия български държавник Стефан Стамболов.

Роден на 31 януари (стар стил) 1854 г. в Търново, той е един от апостолите на Вътрешната революционна организация (1875 – 1876). Участвал е в подготовката на Старозагорското и на Априлското въстание. Бил е руски военен кореспондент през Руско-турската война (1877 – 1878). След Освобождението се издига в средите на Либералната партия в Княжество България. След преврата от 1886 г. оглавява Регентството, потушава размириците в страната с цената на дълготраен разрив на отношенията с Русия, припомня БГНЕС.

През 1887 г. Стефан Стамболов е назначен за министър-председател и се задържа на власт до 1894 г. Основава и ръководи Народнолибералната партия до смъртта си. На 3 юли 1895 г. Стефан Стамболов е нападнат и зверски съсечен в центъра на София. Два дни по-късно умира от раните си.

Повече за личността на Стефан Стамболов можете да научите от публикацията от колекцията на Радио България: „Стефан Стамболов – държавникът, който модернизира България“, с автор Милка Димитрова. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Църковен календар – 30 август 2025 г.

На 30 август отбелязваме Пренасяне честните мощи на св. Александър Невски , а също и светите Константинополски патриарси Александър, Йоан и Павел. Светият благоверен княз Александър Невски (във Великата схима Алексий) умира в..

публикувано на 30.08.25 в 06:00

Църковен календар – 29 август 2025 г.

На 29 август Църквата отбелязва Отсичане честната глава на св. Йоан Предтеча и Кръстител Господен и в този ден е отредила строг пост в памет на Пророка. Възпоменаваме и паметта на преподобни Анастасий Струмишки. За мъченическата..

публикувано на 29.08.25 в 06:00

Църковен календар – 28 август 2025 г.

На 28 август възпоменаваме паметта на преподобни Мойсей Мурин. Той е роден в Етиопия през IV век., но живял в Египет. Бил роб, господарят му го изгонил заради лошото му поведение, а Мойсей не искал да изкарва честно прехраната си и..

публикувано на 28.08.25 в 06:00