Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българско училище в Одеса ще има, потвърди новият одески губернатор

Светослав Иванов и Сергей Гриневецкий
Снимка: МВнР

Откриването на българското училище в Одеса, предстоящото честване на 200-годишнината от основаването на Болград, както и откриването на къща-музей на Христо Ботев в село Задунаевка са били темите на среща на генералния ни консул Светослав Иванов с председателя на Одеската областна държавна администрация Сергей Гриневецкий, поел поста през ноември 2020 г.

Губернаторът е изразил подкрепата си за откриването на българското училище в Одеса – въпрос, който беше поставен от вицепремиера и министър на външните работи Екатерина Захариева по време на посещението ѝ в Украйна през октомври 2020 г., информира пресцентърът на МВнР. Кметството на Одеса е предложило да предостави на 31-во образователно училище в града статут на учебно зеведение с разширено изучаване на български език, традиции и история. В момента българската страна очаква да получи от украинските партньори проекта за предоставянето на статута.

Българите в Одеска област са мост на приятелството между двете ни страни, е подчертал генералният ни консул Светослав Иванов и е отбелязал, че българската диаспора в Украйна е добре интегрирана, а нейните представители са високо ценени за приноса си за развитието на украинското общество. На свой ред Сергей Гриневецкий е обърнал внимание, че нашите сънародници са най-многобройната общност, сред представителите на 133 националности, които живеят в Одеска област, и е споделил симпатията си към България и българите като към етнически и културно близък народ.

Относно откриването на къщата-музей на Христо Ботев в село Задунаевка в Болградския район генералният ни консул е поставил въпроса за ремонт на отсечката на пътя, свързваща основното трасе Одеса-Рени със селото. Това е от съществено значение за развитието на туризма и за бъдещето на селото, чиито жители са предимно от български произход, е подчертал Светослав Иванов.

По повод отбелязването през август на 200-годишнината от основаването на град Болград – „столицата“ на българското национално малцинство в Украйна, се планира в тържествата да участват високопоставени представители от двете страни.

Сред обсъдените теми са били също запазването и функционирането на сградата на Всеукраинския център за българска култура в Одеса, възстановяването на пряката самолетна линия между София и Одеса, възможностите за организиране на туристически форуми и др.

Снимка: МВнР

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

До 31 декември някои пенсионери в чужбина трябва да подадат "декларация живот"

Получаващите българска пенсия, които живеят в страни, за които не се прилагат международни договори или европейски регламенти за координация на системите за социална сигурност, трябва да подават "декларация живот" всяка календарна година в периода..

публикувано на 31.10.25 в 12:48

Българската православна църковна община в Женева - II част

В десетия епизод на подкаста "Мост на вярата" продължаваме нашия разказ за Българската православна църковна община "Рождество Богородично" в Женева, Швейцария.  Екипът на " Мост на вярата "  гостува на сънародниците ни там за..

публикувано на 31.10.25 в 12:00
Снимка: Училище „Св. св. Кирил и Методий” в Атина

В Атина обсъждат взаимовръзката между изкуствения интелект и преподаването

"Ние не можем да избягаме от съвременните технологии, но трябва да помислим, как можем да използваме изкуствения интелект, така че да подобрим качеството на обучението без да губим човешкия контакт" – каза в специално интервю за Радио България..

публикувано на 31.10.25 в 07:10