Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Парламентът ще решава, дали да се строи АЕЦ "Белене"

АЕЦ "Козлодуй"
Снимка: БГНЕС

Парламентът ще реши дали да се строи АЕЦ "Белене" или наличното оборудване да се използва за изграждането на 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй". Това отговори министърът на енергетиката Теменужка Петкова в парламента на депутатски въпрос относно приоритетите на страната ни в ядрената енергетика и бъдещето на АЕЦ "Белене".

По думите на Петкова, в проекта за енергийна стратегия на България пише, че страната ни се нуждае от нова ядрена мощност от 2000 мегавата. Според експертен доклад, няма техническа пречка наличното оборудване за АЕЦ "Белене" да се използва за изграждането на 7 блок на АЕЦ "Козлодуй".

По думите на министъра, разходите за АЕЦ "Белене" от 2006 г. насам са около 1,5 млрд. евро. В момента върви процедура за избор на стратегически инвеститор по проекта АЕЦ "Белене".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Събитие в Софийския университет ни "потапя" в културното наследство на Азербайджан

Представяне на културното наследство на Азербайджан в София организира за поредна година общественото сдружение "Подкрепа за развитието на азербайджанско-българската дружба" от Баку. Начело на организацията на етнически българи на брега на Каспийско..

публикувано на 09.10.25 в 20:35

Популацията на белия щъркел се е увеличила с една трета

Гнездящата популация на белия щъркел – една от най-обичаните птици у нас, се е увеличила с 33 процента през последните години, показват данните от международно преброяване, цитирано от БГНЕС. Според резултатите в страната ни са регистрирани..

публикувано на 09.10.25 в 19:55

България днес - 9 октомври 2025 г.

В "България днес" на 9 октомври слушайте: 05:31 - Актуално от България и за общностите с българи по света 14:42 - Климатичните промени отнемат 1% от родната икономика 27:48 -  Десислава Цветкова и нейната стихосбирка „Звездно пристанище..

публикувано на 09.10.25 в 19:00