Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бяла отбеляза 143 години от смъртта на руската баронеса Юлия Вревская

Снимка: Генконсульство России в Русе

Град Бяла е отбелязал днес 143 години от смъртта на руската баронеса Юлия Вревская, предаде БТА. Жителите на Бяла и представители на институции са почели паметта й с поднасяне на венци и цветя на нейния гроб, намиращ се в двора на Историческия музей, и на паметника й до църквата "Св. Георги".

Вревская е медицинска сестра-доброволка в армията по време на Руско-турската освободителна война от 1877 - 1878 година. Със собствени средства от продаден имот създала медико-санитарен отряд от 22 лекари и сестри, с които в края на юни 1877 г. работи във военно-полева болница в румънския град Яш. На 20 ноември същата година пристига във военновременна болница в Бяла. Там Юлия Вревская заболява от петнист тиф и умира на 5 февруари 1878 г. Погребват я край черквата в Бяла в униформа на милосърдна сестра, заедно с друга жертва на коварната болест - сестра Мария Неелова. Тленните им останки с оригиналния надгробен паметник са преместени през 1907 г. в парка на новооткрития музей.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Рождество Богородично" – Палѝгодèн пази завещаното от св. апостол Павел

След големия господски празник Успение Богородично, Рождението на Божията Майка е на особена почит в България. Църквата ни го отбелязва на 8 септември, заедно с гръцката православна църква, а останалите поместни православни църкви почитат празника на..

публикувано на 08.09.24 в 05:20

Изящно гравирани съдове и фино изработени идоли – Козарева могила разкрива своите тайни

Находките от археологическите разкопки на Козарева могила – селище от V хил. пр. пр.н.е., се превърнаха в истинска сензация още през 2014 година, когато за пръв път бяха представени пред широката публика. Сред изящните експонати се открояват..

публикувано на 07.09.24 в 06:45
Проф. Иван Илчев

Величието на Съединението и последиците от съединисткия синдром

На 6 септември 1885 г. България отново става единна държава. В интервю за Радио България професорът от Софийския университет "Св. Климент Охридски" Иван Илчев разказа за факторите, които са довели до Съединението, когато Княжество България и..

публикувано на 06.09.24 в 07:15