Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България почете паметта на Капитан Петко войвода

| обновено на 07.02.21 в 17:32
Снимка: БТА

Роденият в село Доганхисар, Беломорска Тракия, Петко Кирков (Киряков) става хайдутин още в ранна младежка възраст и организира чета в защита на онеправданите българи, гърци и дори турци. Активно участва в годините на освободителните войни, както и след това. В съзнанието на българите той остава като смел защитник на бедни и онеправдани.

На него е посветена 12 серийна биографична историческа драма, по сценарий на писателя Николай Хайтов. В началото на всяка серия Хайтов описва контекста на политическата обстановка в Османската империя и специално в Източните Родопи, където се е подвизавал войводата.


Българинът е привлечен от гърците, през есента на 1864 г, в борбата срещу Турция. После заминава за Македония, където участва в организирането на революционна дейност, а след това отива в Италия. В началото на 1866 се среща с Джузепе Гарибалди и отсяда в дома му. Двамата организират прочутата „гарибалдийска дружина", която участва в Критското въстание. Големият родолюбец и борец за свобода на всички балкански народи умира на 7 февруари 1900 г. във Варна.

Днес, пред паметника на войводата в Хасково, потомци на тракийски българи от две организации – Независимо тракийско сдружение „Доган Хисар" и Тракийско дружество „Георги Сапунаров" сведоха глави и поднесоха венци и цветя в знак на почит към българския революционер и поборник.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Църковен календар - 16 февруари 2025 г.

На 16 февруари Православната църква чества паметта на свети мъченици Памфил и Порфирий. Честваме и свети Флавиан, архиепископ Константинополски.  Св. мъченик Памфил бил голям аскет и много се трудил за преписването и поправянето на грешки в..

публикувано на 16.02.25 в 06:00

Църковен календар - 15 февруари 2025 г.

На 15 февруари, Българската православна църква възпоменава свети апостол Онисим, преподобни Евсевий, пустинник Сирийски и преподобни Пафнутий. Когато светите апостоли проповядвали Евангелието, Филимон – богат и знатен човек от Фригия, област..

публикувано на 15.02.25 в 06:00

Археологията като кауза за хората, които разкриват и бранят историческото ни наследство

Със своите над 40 хиляди археологически обекта и артефакти, България е истински музей на открито. По броя на находките страната ни се нарежда на трето място в света след Италия и Гърция. От неолита, преди осем хилядолетия, до късното средновековие,..

публикувано на 14.02.25 в 08:25