Броят на българите, посветили сърцето, любовта и времето си на пчелите, става все по-малък. Причината за това е, че пчеларството в България се намира в сериозна криза. В деня за почит на св. Харалампий - покровител на пчеларите, градинарите и овощарите, търсим корените на проблема, които не са еднопосочни. От една страна, нерегламентираното използване на пестициди продължава да унищожава популацията на пчелите. От друга, заетите в сектора се нуждаят както от сериозно финансово подпомагане, така и от държавна политика, която да изведе пчеларството сред приоритетите в областта на земеделието.
През последната година, пчеларите в България се сблъскаха за пореден път с тези проблеми, които все повече се задълбочават:
"2020 година беше доста лоша за сектора, поне по три причини - отбелязва Явор Кирилов, наследил занаята от своя дядо, почти от детска възраст.
На първо място, това са метеорологичните условия. Пролетта беше много суха, след това последва студено лято и тези два фактора повлияха много на медосбора. Вторият фактор е вносът на безакцизен или нискоакцизен мед от Китай и Украйна, което подбива цената на българския мед. След това той се продава като български, което е абсурдно. Третата причина, разбира се, са проблемите в страната. Изкупната цена на меда на дребно може да бъде между 8 и 15 лева, но на едро е в диапазона между 2,50 и 4 лева."
Според Явор, вносът на мед от трети за ЕС страни, каквито са Украйна и Китай, може да бъде ограничен. За тях не би трябвало да важат преференциите на пазара в общността.
За Украйна има известно изключение, тъй като Съюзът води политика за подпомагане на украинската икономика. Друг съществен проблем пред пчеларите са предстоящите промени в Наредбата, засягаща директните доставки на малки количества суровини и храни от животински произход.
„В проекта за промяна на наредбата се забраняват няколко неща - обяснява Явор Кирилов. - Едно от тях е пчеларите да продават меда, извън територията, на която е регистриран пчелинът. Т. е. ако поискате да си купите манов мед от Странджа, вие няма да можете да си го поръчате с доставка, а трябва да пътувате, за да си го вземете. Същата наредба ограничава количеството мед, което един производител има право да продаде - до 2 тона“.
Заради своето качество, българският мед е търсен изключително много и на европейския пазар. Една от причините за високата оценка, която получава навън, е и разнообразието от билки, които растат у нас и придават характерния му вкус. Опитите за промяна на досегашните условия за производство и търговия с мед и пчелни продукти, както и редица други проблеми в сектора съсипват пчеларството, практикувано у нас с гордост от столетия. Днес, то се превръща по-скоро в хоби, носещо известен допълнителен доход.
Снимки: Facebook / Явор КириловНа Йордановден в "България днес" говорим за пречистването чрез водата, за символите на вярата и отмитите грехове, които подготвят душата за единението с Бога, чрез тайнството "кръщение". И още – през декември 2024 година Google обяви най-търсените думи и..
Във вторник , 7 януари, в сутрешните часове по поречието на Дунав, в котловините и Горнотракийската низина ще има мъгла или ниска слоеста облачност. Преди обяд ще е предимно слънчево. След обяд облачността ще нараства и до вечерта ще стане..
На 6 януари Българската православна църква отбелязва Богоявление. Според Библията, на този ден Йоан Кръстител покръстил Исус Христос в река Йордан. По традиция в храмовете се извършва празнична Богоявленска литургия, освещава се вода и след това..
Всеки ден да се мисли за мира и посланията, които изпращат политиците, призовава журналистката Цветана Паскалева, която от 30 години живее в Армения...
Арменците празнуват Бъдни вечер на 5 януари. По този повод в Арменската църква в София ще се отслужи предпразнична служба за Бъдни вечер. Ще се извърши..
На Йордановден в "България днес" говорим за пречистването чрез водата, за символите на вярата и отмитите грехове, които подготвят душата за единението с..