Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хисаря – град с богата история и лечебни води

Снимка: архив

В разгара на пандемията, българите избират здравословната почивка. А какво по-здравословно от това да отидеш на минерални бани и на чист въздух в Средна гора! Хисаря посреща зимните си гости с чудесните хотели и спа центрове, където човек може да съчетае почивката си с набор от лечебни и тонизиращи процедури.  В момента, въпреки ограниченията покрай коронавируса, курортното градче посреща гости от цялата страна.

В Хисаря и околностите бликат 22 минерални извора. Лечебните им води били известни още на древните римляни.


Градът е основан от римския император Диоклециан, затова бил наречен на него. Диоклецианопол бил проектиран с широки и прави улици, целите украсени със статуи на божества, с красиви дворци и вили за местната аристокрация. А в центъра се издигали великолепните мраморни терми. В наши дни това са едни  от малкото римски бани на Балканския полуостров, запазени почти до покрив.

Сред знаковите забележителности на Хисаря са останките от южната градска порта, известна още като „Камилите“. Нарича се така, защото в началото на XX в. тя е била разделена и приличала на две застинали една срещу друга едногърби камили. Още за Хисаря, за атракциите и възможностите за спа почивка в курортния град, вижте в материала „Хисаря – водата която лекува и подмладява“ от колекцията на Радио България

Съставил: Венета Николова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Навършиха се 100 години от освещаването на патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски"

Точно преди 100 години, на 12 септември 1924г. започва освещаването на храм-паметника "Св. Александър Невски" , построен "в знак на признателност към руския народ за Освобождението на България от османско иго през 1878 г.", по идея на българския..

публикувано на 12.09.24 в 11:57
Паметникът на Съединението в Пловдив

Съединението е в грижата за ближния и общите каузи

В съзнанието на българите, които пазят и почитат паметта на предците си, датата 6 септември е символ на обединението на изстрадалия ни народ, съхранил вярата и идентичността си през петвековния османски гнет. След Освобождението в края на..

публикувано на 06.09.24 в 06:15

Пафтите – вселена от знаци

Изложбата "Пафтите – вселена от знаци" на Регионалния исторически музей в Русе гостува на Бургас до края на октомври. В експозицията в Етнографския музей на ул. "Славянска" 69, могат да бъдат видени над тридесет образци на ювелирното изкуство...

обновено на 24.07.24 в 15:56