Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев прие символично ключа от къщата в украинското село Задунаевка, в която е живял и работил Христо Ботев през 1866 и 1867 г. Предаде му го бившият генерален консул на България в Одеса, който купи и дари имота на българската държава. На среща в София министър Вълчев изрази благодарността си за родолюбивото му дело, съобщи пресцентърът на Министерството на образованието и науката (МОН).
Преди да дари къщата, Димитър Тучков и Димитър Йоргачов - бесарабски българин и бизнесмен от Одеса, са я ремонтирали и така са предотвратили загубата ѝ. "Къщата потъваше. Направихме железобетонни пояси от кота нула и на първия етаж. За сто години е направена" – е разказал Тучков на министър Вълчев и му е показал снимки от имота преди и след ремонта.
Едноетажната каменна къща с плевня и изба към нея ще бъде превърната в образователен център на името на Христо Ботев. Центърът ще популяризира делото на поета-революционер сред бесарабските българи. В него ще се организират посещения и тематични срещи за децата и учениците от българските неделни училища. Министерството на образованието и науката ще осигурява средствата за това. В къщата-музей ще могат да се видят книги и документи за живота и делото на Ботев и негови произведения. Ще има също библиотека с българска литература и видеозаписи на фолклорна музика, танци, пиеси.
През учебната 2019/2020 година българската държава е осигурила 950 хиляди лева за функционирането на 42-те български неделни училища в Одеска област. В тях учат близо 5000 деца. Всички тези образователни институции развиват дейности, свързани с усвояването на българския език, с изучаването на българската история и география, със съхраняването на националното самосъзнание, идентичност, традиции, фолклор и култура.
Общият брой на българските неделни училища в Украйна е 70. За настоящата учебна година България е осигурила финансово подпомагане за българската общност в размер на 1,46 млн.лв, припомня пресцентърът на МОН.
Снимки: Фейсбук страница на МОН
На страницата си във Фейсбук Областният център за българска култура разказва чрез отделни публикации за традиционното облекло на българите от Бесарабия. След като вече разказаха за калпака, шаловете, елеците, престилката и други елементи от българската..
Сред приоритетите на българското сдружение в Гьотеборг, учредено през март 2024 г., е организирането на Съботно училище по български език и култура, както и културно-образователни събития – народни танци, творчески и литературни вечери, съобщава на сайта..
Асоциацията на българските училища в чужбина отбелязва днес 18 години от своето основаване. "Благодарим на учредителите, чието вдъхновение и упоритост положиха основите на нашата общност, и на всички, които през годините продължиха да градят и развиват..
В разгара на лятото - в последните дни на най-горещия месец, от 27 до 30 август включително в Лондон ще бъде представен премиерно спектакълът..
Ден на домата ще се състои в началото на септември в Ботаническата градина в Будапеща, Унгария. Това съобщи на Фейсбук страницата си Българското..
Продължава въведената със заповед на Общинския щаб за извънредни ситуации в Цариброд, Сърбия, забрана за използване на питейна вода за поливане на..