Редът и условията за прием на българи от чужбина в държавните ни висши училища да се облекчат, предвиждат нормативни промени, които Министерството на образованието и науката подготвя, информира пресцентърът на МОН. Промените са били обсъдени на онлайн среща между просветния министър Красимир Вълчев и представители на Асоциацията на българските училища в чужбина.
Облекченията се отнасят до процедурите, сроковете на кандидатстване и местата за прием и ще бъдат разписани конкретно в проекта, който предстои да бъде публикуван за обществено обсъждане. Българските кандидат-студенти от чужбина ще влизат в места, субсидирани от държавата, като ще плащат единствено годишна такса. От тях ще се изисква да са завършили поне две гимназиални години в българско неделно училище в чужбина, една от които трябва да е 12 клас.
Изменение в наредба вече позволи висшите училища да признават резултата от матурата по местния език и сертификат за владеене на български като чужд език на ниво В 2, издаден от Департамента за езиково обучение към СУ „Св. Климент Охридски“, вместо държавния зрелостен изпит по български език и литература, припомни министър Вълчев.
Сертификатът улеснява кандидатите, тъй като спестява време и не е необходимо полагането на матура по български език. За допълнително улеснение на нашите сънародници, избрали българско висше училище, е създадена и електронна платформа за кандидатстване онлайн. Граждани на Република Северна Македония също могат да я използват.
Пред Асоциацията на българските училища в чужбина просветният министър е заявил и че благодарение на доброто партньорство и на българските общности по света, е създадена уникална мрежа от над 300 училища на 6 континента. „През последните години средствата бяха увеличени двойно. Насочихме ги към увеличаване на броя на училищата и на учениците, включително и на деца от 4–годишна възраст в предучилищната подготовка, финансиране на дейности по интереси и родолюбие, фолклор, традиции и християнство, обучения на учители, адаптиране на учебни програми, учебници, кандидатстудентска подготовка, обмен между училища в България и в чужбина“ – коментира Красимир Вълчев.
От 2014 до днес броят на българските неделни училища в чужбина е увеличен от 180 до 375, а на учениците в тях – от близо 15 000 на над 31 000, информира пресцентърът на МОН. По думите на министър Вълчев, приоритет на политиката през следващите години трябва да бъде признаването на българския език в чуждите образователни системи.
Снимка: Пресцентър МОН, БГНЕС, Венцислава Шойкова, scuolabulgara.jimdo.com
Почти месец след провелите се на 27 октомври предсрочни парламентарни избори, 51-ото Народно събрание все още не може да започне работа, защото народните представители не могат да изберат пръв сред равни. Политическата безпътица в България се допълва..
Будител – човек, който със своите действия, идеи или творчество пробужда духа на народа, съхранява и разпространява националното самосъзнание, култура и образование. В Българската история това понятие се свързва най-често с периода на Възраждането..
Българското национално малцинство в Албания е едно от най-големите в страната, сочат данните от последното официално преброяване на населението там. Като българи са се декларирали 7057 лица, за сравнение – като гърци са се определили 23 хиляди,..