Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За първи път Ниагарският водопад ще бъде огрян в цветовете на България

Ниагара
Снимка: МВнР

Ниагарският водопад ще бъде осветен в цветовете на българския трибагреник по случай Националния празник на България - 3 март. Инициативата едно от най-красивите природни явления в света да грейне в бяло, зелено и червено е единствена по рода си досега и ознаменува 55-годишнината от дипломатическите отношения между България и Канада. Организатор е генералното консулство на България в Торонто, съобщава пресцентърът на Министерството на външните работи. Всяка вечер водопадът се осветява от прожектори в различни цветове, но за първи път на 3 март това ще бъдат трите български цвята.  


Светлинното шоу на 3 март ще може да се наблюдава между 22:00 и 22:15 часа канадско време (05:00 – 05:15 часа - българско) както от канадския бряг, така и от САЩ. То може да бъде проследено и пряко във фейсбук страницата на генералното ни консулство в Торонто. Заради въведените противоепидемични мерки обаче, организаторите призовават българските граждани да останат в домовете си и да гледат събитието онлайн. 


Дипломатическите отношения между България и Канада официално са установени на 30 юни 1966 г. През 1967 г. е открито българско посолство в Отава, а през 1976 г. генералното ни консулство в Торонто. 

След демократичните промени в Източна Европа интересът на Канада към региона се увеличава. Страната подкрепя активно разширяването на НАТО и е първата държава, ратифицирала присъединителните протоколи за членството на България в Алианса (28 март 2003 г.), припомнят от МВнР. На 1 декември 2017 г. бяха премахнати визовите ограничения за краткосрочно пребиваване на територията на Канада за всички категории български граждани. 

Снимки: МВнР и Дарина Григорова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Международна мисия препоръчва да се укрепи независимостта на БНР и БНТ

България продължава да бъде сред страните в ЕС с най-сериозни дефицити в областта на свободата на медиите . Това сочи заключението на Коалиция от международни организации, работещи в сферата на свободата на пресата, която проведе проучвателна мисия в..

публикувано на 26.09.25 в 13:50

"Мистерията на българските гласове" гостува на Париж

Хорът "Мистерията на българските гласове" излиза на сцената на парижката зала "Олимпия" , каза за БТА продуцентът Бояна Бункова. Събитието е на 27 септември .  Поканата е дошла от френски импресарио. Това е вторият път, в който прочутата българска..

публикувано на 26.09.25 в 13:14
Илие Боложан

По съседски: Събития с балкански адрес

Румъния продължава политиката за плавно свиване на бюджетния дефицит Румъния трябва да завърши годината с бюджетен дефицит от 8,4% при 9,3 на сто в края на 2024 г. Това е договорено с ЕС, съобщи премиерът Илие Боложан. При посещението си в..

публикувано на 26.09.25 в 10:15