Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Диригентът Саша Гьотцел представя виенска музика със Софийската филхармония

Солист в клавирния концерт на Моцарт ще бъде Сергей Редкин

Снимка: sofiaphilharmonic.com

В предстоящия концерт на Софийската филхармония /25.02/ ще чуем произведения от австрийски композитори, представители на различни епохи - Концерт за пиано и оркестър № 17 в сол мажор от Моцарт и Симфониета за камерен оркестър, оп. 23 от Александър Цемлински, творил през първите десетилетия на XX век. Диригент е Саша Гьотцел - главен гост-диригент на националния ни филхармоничен оркестър. Роден във Виена, той получава първите си уроци по цигулка от своя баща, а на 11г. започва да учи дирижиране при проф. Рихард Остерайхер. От 2008 г. е артистичен директор и главен диригент на Истанбулската филхармония „Борусан“. Работил е с Пласидо Доминго, Хосе Карерас, Анна Нетребко, Рене Флеминг и още редица големи имена от световните сцени.

Саша Гьотцел (ляво) и Сергей РедкинСолист в клавирния концерт на великия виенски класик е Сергей Редкин, който в последно време живее у нас. Той е роден в Красноярск, на пиано започва да свири на 5-годишна възраст, на 13 г. получава първите си сериозни награди на международни клавирни конкурси. През 2016 г. големият руски диригент Валерий Гергиев го кани като солист на оркестъра на Мариинския театър. Заедно изнасят концерти в Париж, Ню Йорк, Мексико, Мадрид, Будапеща и Мюнхен. През 2017 г. защитава докторска степен в Петербургската консерватория „Николай Римски – Корсаков“. Редкин вече е добре познат у нас, а през лятото на 2020 г., отново по покана на Софийската филхармония, той свири на една сцена със съпругата си – българската пианистка Виктория Василенко.

Редакция: Албена Безовска

Снимки: sofiaphilharmonic.com

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Костадин Гугов

90 години от рождението на знаменития народен певец Костадин Гугов

Роден на 12 февруари през 1935 г. в София, в семейство на бежанци от Кукуш, Костадин Гугов остава известен като един от най-автентичните изпълнители на народни песни от Македонската фолклорна област. "Имах щастието да израсна с песните на..

публикувано на 12.02.25 в 07:30

"Някъде там"… любовта съществува

Преди десетина години в едно телевизионно предаване се появи малко момиче с голям глас. 15-годишната тогава Михаела Маринова днес вече е утвърдена певица, която не престава да се развива като артист. За това време успя да спечели редица награди и..

публикувано на 11.02.25 в 10:15

"Късно е" – вдъхновена от силата на българката да отстоява любовта

Вярна на своя характерен етно стил с актуално звучене, Димана Мирчева, позната като DIA,ни поднася най-новия си сингъл – "Късно е". В него певицата и автор на песни надгражда посланията си, както винаги опирайки се на български легенди и вярвания,..

публикувано на 10.02.25 в 10:15