В неделя, 28 февруари, българското училище „Христо Ботев“ в Ню Йорк ще бъде домакин на специално виртуално ателие за изработка на традиционна родопска мартеница. То се осъществява с помощта на Регионалния исторически музей "Стою Шишков" в град Смолян. Ателието отваря врати за всички деца и възрастни, желаещи да си изработят сами българския символ на здравето и плодородието по стара родопска традиция, в 10:00 часа (EST), информира от страницата си във Фейсбук училище „Христо Ботев“ - Ню Йорк.
Всеки желаещ да се включи в ателието, трябва да се регистрира ТУК и ще получи линк за присъединяване. Необходимо е да се снабдите и с материали - червени и бели памучни конци (по-плътни) и ножици, казват организаторите. По време на събитието експертите от смолянския музей ще разкажат за обичаите и поверията при изработването и носенето на мартеници, ще запознаят българските деца в САЩ със символиката на белия и червения цвят и ще обяснят характерните особености за цветовете, от които се изработват родопските мартеници.
Специална фотосесия ще покаже обредите, традициите, наричанията и вярванията на хората, свързани с празника и със закичването с червено-белите накити в миналото.
Снимки: www.facebook.com/hristobotevschoolПисател, преводач, журналист, представител на българите в Комитета на националните малцинства в Албания, Милена Селими не спира да популяризира българската литература, култура, ценности и традиции. Едно от най-новите й професионални постижения е..
Още по-пъстър парламент очерта вотът на избирателите на предсрочните парламентарни избори от 27 октомври. Първоначалните прогнози вещаеха 9-партийно Народно събрание, но резултатите, които ЦИК провъзгласи след обработване на всички протоколи попариха..
Вот по инерция. Вот с последна капчица надежда, че утре всичко ще бъде наред и ще се чуем по изборен повод след четири години. Вот на огорчение от политиците, от нас самите, от други там, които не са гласували. "Нагласите са много..
"Българите украсяваме света", казва ни Емилия Юкер, която от десетилетия живее в Германия. Пъстротата на културните ни традиции, литературата, фолклора е..