Слушайте!
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българските антарктици вече са в базата „Св. Климент Охридски“

Снимка: Facebook/ Bulgarian Antarctic Institute

29-та Национална антарктическа експедиция, достигна остров Ливингстън, където е разположена българската полярна станция „Св. Климент Охридски“, съобщи Българският антарктически институт. След 20 дневна карантина в чилийското пристанище Пунта Аренас шестимата антарктици са превозени от испанския изследователски кораб „Сармиенто де Гамбоа“. Те са в добро здраве.

В района на базата снежната покривка е била незначителна и разтоварването на 1 т. храни, 2,5 т. гориво и 6 т. строителни материали е станало бързо. Предвидено е за краткия престой да се направи сезонен ремонт на базата, да се додърши изграждането на модерния лабораторен модул, започнат през 2020 г. и да се презареди научната апаратура.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Слънчев вторник на места с превалявания

Във вторник ще преобладава слънчево време. Над Западна и Централна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще превали. Минималните температури ще бъдат между 5° и 10°, в София – около 7°, а максималните – между 21° и 26°,..

публикувано на 21.04.25 в 18:30

"Подкрепи една мечта" събира на абитуриентски бал социално слаби младежи

Благотворителната инициатива "Подкрепи една мечта" на президента Румен Радев привлича подкрепата на музиканти, стилисти, дизайнери и дарители, съобщиха от прессекретариата на държавния глава. Абитуриентски бал, чийто домакин е президентът, събира всяка..

публикувано на 21.04.25 в 16:30

Папа Франциск се появи вчера с омофор от България

На последния си Великден папа Франциск се появи пред вярващите с омофор, получен като дар при посещението си у нас през 2019 г. Омофор произлиза от гръцката дума за “покров”, “покривало” и е част от епископското или папското облекло. Той представлява..

публикувано на 21.04.25 в 15:42