Биопринтирането на човешки тъкани отдавна не е новост, но екип от млади български учени, оглавен от 28-годишният Спас Керимов, е решил да развие авангардната технология и да я пренесе в бъдещето. Неговата компания, основана преди 5 години, се прочу с разработването на уникалния ”Ева” – първият 3D принтер на човешки органи в Източна Европа. Младият медик изцяло се е посветил на тъканното инженерство и регенеративната медицина. Две поредни години - 2018 и 2019 г. той е носител на Европейските награди CESA като Best HealthTech startup, включен е и в класацията на Forbes "30 под 30". В момента компанията на Спас работи с човешки стволови клетки, като принтира тъкани в опит да създаде т.нар. биочипове за лекарствено тестване.
Спас и екипът му разработват не само малки 3D модели на човешка тъкан. Сега българските учени са амбицирани да създадат и по-голяма структура. Като например 3D маточна лигавица. “При някои жени тя е прекалено тънка или дори липсва“ – казва Керимов и добавя:
„Маточната лигавица е изключително важна за зачеването и износването на едно бебе. Много жени страдат от този чисто анатомичен проблем. Затова се опитваме да принтираме структура, която да имитира маточната лигавица, за да им помогнем да се справят с безплодието. Проектът ни е съвсем в началото. За целта работим съвместно с водеща българска клиника по репродуктивно здраве и тепърва започваме да конструираме тъканния модел, да се занимаваме с клетките, които ще диференцираме.“
Принтирането на маточна лигавица е дългосрочен проект и според Спас ще отнеме много време, тъй като ако се превърне в терапия, той ще трябва да премине дълги фази на изпитания. „ На този етап няма информация някой друг да работи в тази насока, така че може да се каже, че сме пионери “ – казва Спас.
Ще доживеем ли времето на принтираните реални човешки орган, а защо не … и на анатомична реплика на човек?
„Моят научен оптимизъм казва, че органът е на десетилетия от нас. Може би след 2030г. ще има скокообразен прогрес в тази област. Може би няма да бъде изцяло анатомофизиологичен орган, но със сигурно ще има сериозни решения, които да са ясна алтернатива при някои органни дисфункции. Но за принтирането на човек, бих запазил мистичността на съзнанието, която е тайна. Все още се обсъжда може ли въобще то да се разработи по изкуствен път. Не съм сигурен дали създаването на хиперкомплексна система, каквато е мозъкът, ще генерира съзнание. И ако след столетие се принтира анатомична реплика на човека, как ще се появи въпросното съзнание?“ - казва в заключение Спас Керимов.
Снимки: предоставени от Спас Керимов
Конезаводът "Кабиюк" в село Коньовец е най-старият в България, основан през 1864 година от русенския валия Мидхат паша с цел производство на коне за турската армия. Съществува до освобождението на България, но след Руско-турската война /1878г./ за..
Няма точна статистика какъв е броят на българите по света, но справка на Министерството на външните работи от м.г. сочи, че зад граница са около 2.8 млн. сънародници. По данни от преброяването на населението, проведено у нас от НСИ през 2021..
В сряда , 6 ноември, в сутрешните часове на отделни места в котловините, равнините и по Черноморието видимостта ще е намалена. Минималните температури ще са между минус 3° и 2°, в София - около минус 2°. През деня ще е слънчево. Максималните..
Няма точна статистика какъв е броят на българите по света, но справка на Министерството на външните работи от м.г. сочи, че зад граница са около..
От Варна към Антарктида, днес – 7 ноември, потегля 33-тата българска полярна експедиция. За трета поредна година нашите полярници ще плават към Ледения..
Конезаводът "Кабиюк" в село Коньовец е най-старият в България, основан през 1864 година от русенския валия Мидхат паша с цел производство на коне за..