Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сърцето на Габрово има нужда от цвят и нови идеи

Снимка: gabrovo.bg

Ако сте се разхождали из Габрово, няма как да не сте направили пешеходен тигел по калдъръма на „Шести участък“. Това е най-старият габровски квартал, пряко свързан с възникването на селището. Името му, както подобава на габровци, се свързва със случайно възникнала шега. Районът изобилства с ресторантчета и кръчми, в които често са се развихряли шумни веселия. Поради това и често бил посещаван от полицаи, затова по аналогия с пети полицейски участък в столицата, започнали да го наричат „Шести участък“.


И макар някога да е бил сърцето на града, днес кварталът сякаш остава встрани от маршрута на гражданите и гостите на „българския Манчестър“. Възраждането му бе във фокуса на тридневен хакатон под наслов „Промяна на Шести участък“ в гр. Габрово.

„Участниците бяха не само от различни градове – Габрово, София, В. Търново, Трявна, но и от различни професионални области, което допринесе за обогатяване на споделените идеи и финалната концепция за бъдещото и устойчиво развитие на квартала – съобщи за Радио България доц. Светла Панайотова, преподавател в Техническия университет в града. –  Отборите подготвиха с много хъс презентациите си, съпроводени с богат илюстративен материал, работа на терен в квартала, анкети към местната общност от квартала и дори предаване на живо от „Шести участък“.“


Според участниците кварталът има нужда от цвят и модерно излъчване, поради което би трябвало да привлече креативни индустрии. За целта витрините на множеството пустеещи дюкянчета биха могли да се превърнат в изложбено пространство за творците. А пустеещите помещения – в споделени офис площи за практикуващи свободни професии. Идеи за уикенд крафт събития, литературни четения и празници, които да оживят района, също не липсваха.


Според кмета Таня Христова, целта на надпреварата е да  открие онези идеи, „които ще направят „Шести участък“ истински жив и привлекателен, с уважение към миналото и с мисъл за бъдещето му!“.

Хакатонът се осъществи в рамките на международния проект „Креативни индустрии за нови градски икономики в Дунавския регион“ (CINEMA). Той работи за обновяването на централни градски райони, изоставени в резултат на индустриално преобразуване, промяна в навиците на потребителите и нарастване на населението в предградията и крайните квартали. Община Габрово бе избрана за пълноправен партньор заедно с още 21 общини от 8 различни държави: Словения, Словакия, Германия, Австрия, Румъния, Сърбия, Молдова и България.

Снимки: gabrovo.bg

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Росен Желязков

Премиерът: Осъждаме непровокираното нарушаване на въздушното пространство

"Осъждаме непровокираното нарушаване на въздушното пространство". Това каза по повод вчерашното навлизане на дронове в полското въздушно пространство премиерът Росен Желязков, който е на посещение в град Симитли. "Нашата позиция е ясна и в съгласие..

публикувано на 11.09.25 в 14:51

Часът на Радио България - Брой 63

В брой 63 на предаването, първи след лятната ваканция, слушайте: Българистиката в Грузия прави малки, но уверени крачки – интервю с ръководителя на българския лекторат в Тбилиси Ивана Петкова Пловдивчанката Донка Ангъчева е едно от..

публикувано на 11.09.25 в 12:00

Климатичните промени или други фактори са причините за поредната година безводие у нас

На всеки е известна ироничната фраза "зимата пак ни изненада", която, докъде с усмивка, докъде с раздразнение, повтарят българите след първия снеговалеж и последвалите неуредици.   Сега обаче може би е назрял моментът за перифраза – "безводието пак..

публикувано на 11.09.25 в 11:25