Третата вълна на разпространение на коронавируса вече е факт и на нея се дължи тенденцията за плавно покачване на заболяемостта и на заетостта на болничните легла в България, обяви на редовния брифинг за актуалната епидемична обстановка в страната здравният министър проф. Костадин Ангелов. Той открои и един положителен факт – докато през миналата седмица съотношението между броя на новозаразените спрямо този на излекуваните е бил 3:1, през настоящата стойностите са 2:1.
Увеличаването на случаите на Covid-19 се дължи на бързото разпространение на британския вариант, каза още министърът. В момента се заразяват 285 души на всеки 100 хиляди, но разликата между отделните райони е много голяма. Така в Кюстендил с коронавирус са 487 на 100 хил. души, а в Търговище – 26 на 100 хиляди. Това налага въвеждането на локален подход по отношение на противоепидемичните мерки, заяви проф. Костадин Ангелов. Той даде за пример Бургас, където днес регионалният щаб е отменил плановите операции и препоръча това да сторят в Кюстендил, Плевен, Враца.
През март се очаква да получим 105 300 ваксини на Pfizer/BioNTech, 85 200 на Moderna и 300 хил. на AstraZeneca, съобщи Богдан Кирилов, председател на Изпълнителната агенция по лекарствата. Засега няма потвърждение от Германия и Франция за предоставянето на ваксини, които да върнем на по-късен етап, добави той.
По отношение на предизборната кампания и евентуалните масови събития на партиите здравният министър подчерта, че събиранията на закрито са забранени със закон. Той препоръча на политиците да се погрижат за здравето на избирателите си, провеждайки агитацията дистанционно, а срещите с хората да стават на открито при спазване на дистанция и с предпазни средства.
Проф. Костадин Ангелов обърна внимание и на конспиративните теории срещу ползите от ваксинацията, които бързо достигат до най-уязвимите – възрастните хора. „Всеки ден се борим с лъжи“, заяви министърът. Това е причината в следващите дни в националните медии да бъде пуснат клип за мотивиране на колебаещите се.
България заема 18 място по заболяемост в Европейския съюз. До момента близо 250 хил. души са имунизирани срещу коронавирус, а с втора доза са 41 хиляди. Броят на хоспитализираните надхвърля 5 хиляди. 48% от леглата за неусложнени пациенти са заети в болниците, както и 51% от местата в интензивните отделения. 733 медици са с Covid-19 при общо 10 309 от началото на епидемията.
Снимки: БГНЕС
В четвъртък минималните температури ще са от 19 до 23°. В София ще е 21°. Преди обед значителна облачност ще има над източните райони с превалявания над Североизточна България. В останалата част от страната ще е слънчево. Следобед над планините ще..
Нужният чист месечен доход за издръжка на семейство от двама възрастни и дете до 14 г. е 2748 лв. (1331 евро) към края на второто тримесечие на 2025 г. От 1526 лв. (739 евро) месечен доход се нуждае един работещ, живеещ сам. Това сочат данните на..
В "България днес" на 22 Юли слушайте: 08:05 – Помагало "Моята България" ще получат участниците в..
В "България днес" на 23 юли слушайте: 05:31- "Учим, играейки. Играем, учейки!“ – започна годишната среща на АБУЧ – репортаж от Велико Търново на..
В брой 61 на предаването слушайте: Писателката Здравка Евтимова за срещите си в българските училища по света и за участието си като..
От 24 до 26 юли в Кюстендил ще се състои 21-вото издание на Международния фолклорен фестивал "Сребърна пафта" – празник на културното..