След множество изкачвания на най-високите планини на Земята и достигането до някои непокорявани дотогава върхове в Каракорум и Антарктика, българският алпинист Дойчин Боянов посвети времето си на една по-близка и позната планина – разположената в непосредствена близост до столицата ни Витоша.
Само преди дни Дойчин представи книгата си „Витоша – спортно-туристически сборник“, реализирана в рамките на инициативата „София – европейска столица на спорта“.
Справочникът предоставя основна информация за възможностите за спорт и туризъм в планината Витоша, видовете маршрути, техники, алгоритми, пътеки. Особено внимание е обърнато на опазването на околната среда, достъпа до обектите и безопасността на практикуващите планинарството.
„Това не е книга за четене, а за преживяване“, заяви при представянето на изданието Дойчин Боянов и сравни книгата с най-големите си постижения досега.
Ако си мислите, че Североизточна България е само плодородни житници и равнини, е време да зареете поглед към лозовите насаждения, които се простират на хиляди декари в района. Тук виното е част от ежедневието и културата на хората. Данните са..
" Хераклея Синтика е природно и научно наследство от световна величина!" – подчертава Катя Стоянова, директор на Историческия музей в Петрич и ръководител на проекта "Реставрация, консервация, опазване, популяризиране и развитие на архитектурните..
В акваторията на остров Св. Анастасия се разгръща фееричен спектакъл: на 18 метра под повърхността на Черно море се извисява православен параклис , а срещу него е паркирала съветска "Чайка" с хромирани решетки. В непосредствена близост пък..