Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За тайните на българската дантела

Снимка: БГНЕС

Март е, и със съживяването на природата сякаш и ние се пробуждаме за красивото, опитваме да го вплетем във всеки аспект на ежедневието си. В миналото българката оползотворявала зимния период, за да създава красота, бродирайки ризи, покривки или пък оплитайки изкусни дантели.

Използвали са памучни или копринени конци: колкото по-тънък е конецът, толкова е по-фина дантелата. Изящно изработена, тя е украсявала ръкавите, пазвите, кърпите за глава на българката.

И в днешните модерни времена дантелата е приложима в бита ни – с нея се украсяват не само дрехи, но и салфетки, спално бельо и шалове, изработват се покривки за легло и маса, различни аксесоари и бижута, дори цели картини.

В България са разпространени два типа дантела – калоферска и шита дантела „кене“, казва майсторката Ани Йовева. Каква е разликата между тях - ще разберете от публикацията „Изкуството на дантелата все още пази неразкрити тайни“. 

През Руско-турската освободителна война (1877-1878 г.) подбалканският град Калофер бил опожарен и оставен в разруха, а дантелата се превърнала в основно средство за препитание. Затова започнали да наричат ръкоделието „бялата магия“. За традициите в изработката на традиционната калоферска дантела, която се появява у нас в края на XIX век разказваме в „Калоферската дантела символизира волята на народа ни да оцелее в трудни времена“, още един интересен материал за това майсторство от колекцията на Радио България.

Редактор: Елена Каркаланова




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

На 11 май църквата почита Светите братя Кирил и Методий

Българската православна църква почита паметта на Светите равноапостоли и съпокровители на Европа Св. св. Кирил и Методий , създатели на първообраза на българската азбука – глаголицата. Първи писмени известия за почит към солунските братя..

публикувано на 11.05.24 в 05:15

Българите в Бесарабия пазят традицията на специална игра с великденски яйца

Игрите, в които главен герой е яйцето вероятно не са особено много . В Германия например, навръх Великден семействата посещават храма, а след това децата търсят яйца в градината, скрити от великденския заек - символ на плодородието. Ако потърсим..

публикувано на 05.05.24 в 05:15

Традицията да изпращаме великденски картички у нас започва още от Освобождението

Когато имаме специален повод, по който се срещаме с близки или приятели, в знак на уважение и за спомен, обикновено им поднасяме подарък, допълнен с някоя красива картичка. В миналото получената картичка е запазвана като скъп спомен и дори..

публикувано на 04.05.24 в 05:15