Днешният църковен празник Неделя Сиропустна, наричан още Сирни заговезни, поставя началото на великденския пост - най-продължителния през годината.
Според традицията вечерята на този ден трябва да завърши с искането на прошка за изминалата година.
“Прошката е самопобеда. Ако простите на човеците съгрешенията им, и вам ще прости небесният ви Отец”, казва Славчо Проданов, архиерейски наместник на Търговищката духовна околия.
Народните обичаи предвиждат семействата да се събират на празника около трапеза със сирене, риба, варени яйца, варено жито, бяла халва с ядки. Задължително те изпълняват т.нар. хамкане - на червен конец се привързва и се спуска от тавана парче бяла халва или варено яйце. Най-възрастният мъж завърта конеца в кръг и всеки се стреми да хване яйцето или халвата с уста. Вярва се, че който успее, ще бъде здрав през цялата година.
На 25 март честваме големия християнски празник Благовещение – ден, в който християните възпоменават едно радостно за всички ни събитие. Думата "Благовещение" в превод от църковнославянски език означава "блага вест", "радостно известие"...
На 24 март Православната църква възпоменава преподобни Захария и свети Артемий, епископ Селевкийски (Солунски). Преподобни Захария бил син на египтянина Карион, който оставил жена и деца и отишъл в манастир, където приел монашество...
Днес, 23 март, отбелязваме Третата Неделя на Великия пост, наречена Кръстопоклонна. В този ден тържествено изнасят в средата на храма Христовия Кръст за поклонение. В средата на Великия пост Светата Църква мъдро ни напомня за символа на..
На 5 април православните християни отбелязват Акатистна събота – петата събота от Великия пост. Този ден е посветен на почитането на Пресвета..
На 4 април Православната църква чества паметта на преподобни Йосиф Песнописец, преподобни Георги в Малея и свети свещеномъченик Никита Серски...
Лули от края на XVII, от XVIII и началото на XIX век и традицията за отглеждане на тютюн в България са представени в най-новата експозиция на..