До края на март Регионалната библиотека на Велико Търново е домакин на изложбата „Дипломация през сърцата на два народа“, по повод 110-годишнината от установяването на дипломатическите отношения между България и Испания.
Експозицията е плод на взаимодействието между Държавна агенция „Архиви“, Дирекция „Регионален държавен архив“ - Велико Търново, Регионалната библиотека във Велико Търново и Посолството на Испания у нас.
Велико Търново е избран за първа дестинация извън София поради историческите и културните връзки с Испания, отразени в побратимяването му през 1983 г. с испанския град Толедо. Велико Търново и Толедо споделят общи архитектурни, исторически и природни дадености.
Изложбата обхваща историята от отварянето на дипломатически легации и почетните консулства в двете държави, подписването на търговско-икономически споразумения между тях до официалните посещения, политическите и дипломатическите контакти. Показани са също социалните, човешките, културните и емоционалните връзки, датиращи и преди официалното установяване на дипломатическите отношения. Оттам - и заглавието на експозицията - „Дипломация през сърцата на два народа.
Изложбата проследява и как литературата, езикът и другите художествени дейности на писатели, историци, преводачи, журналисти, художници, преподаватели - български и испански - са се превърнали в проводник на взаимния интерес към историята и културата на България и Испания.
Така например, посетителите могат да разберат, че името "българин" се появява за първи път в испанските писмени източници в "Обща хроника на Испания", написана през ХIII век в Толедо, столицата на Кралство Кастилия, под егидата на Алфонсо Х "Мъдрия". През същия век Иван Асен II е цар и седалището му е Търново, столицата на българското царство.
Заинтересованите ще научат и, че топографската служба на Българската армия в Троян съхранява копие на Каталанския атлас - един от най-значимите, запазени и до днес средновековни картографски сборници отпреди епохата на Великите географски открития. На него са нанесени 18 селища от българската територия.
В Централното фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ беше открита фотоизложбата „По следите на Михайло Парашчук“, посветена на творчеството на украинския скулптор и неговия принос към българската архитектура...
За двадесет и трета година екипът на „Банско филм фест“ ще пренесе публиката до едни от най-екстремните точки на света посредством 75 филма от 39 държави. "Всички те са премиерни, за част от тях прожекциите в Банско ще са световни премиери", каза за..
Милена Селими, преводачката на албански език на романа "Времеубежище" на Георги Господинов, която е и представителят на българите в Комитета на националните малцинства в Албания, получи наградата за най-добър превод през 2024 г. от провеждащия се в..