Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мозаечни маски от камък в една необичайна изложба

Снимка: БТА

Страхил Найденов е художник, който живее и работи в Плевен. Той създава уникални творби от камък или така наречената от него модулна мозайка. Новата му колекция, родена по време на пандемията от коронавирус, проследява неговите художествени търсения в областта на 3D и скулптурната мозайка. За целта авторът е използвал естествени камъни, минерали и керамика. Произведенията му са представени в изложбата „За маските и за хората", която бе открита на 16 март в столична галерия „Икар“.


Каменните творби на Страхил Найденов са хармонични, те  излъчват спокойствие и радват почитателите на изкуството с позитивната им енергия и цветове. „Основата на изложбата ми са 14 мозаечни лица. От чисто любопитство започнах с първото лице, изпълнено в духа на кубизма, деформирано, изкривено в някакво състояние и тази идея ме заинтригува, хареса ми и от едно, лицата станаха 14. Реших, че това ще е основата на настоящата ми изложба", каза за БНР Страхил Найденов. Експозицията му ще може да  бъде видяна до средата на месец април.


Съставил : Венета Николова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Посланикът на Република Албания в България Инид Мило

Природата и културното наследство на Албания през обектива на Николай Шабарков

Фотографска изложба "Snapshots of Albania – A Season to Remember" поставя в центъра на вниманието природните красоти и културното наследство на Албания, пречупени през обектива на българския фотограф Николай Шабарков. Неговата работа не е просто..

публикувано на 08.07.25 в 12:05

България е председател на 47-а сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО

Министърът на културата Мариан Бачев приветства участниците в 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която се провежда под председателството на България в централата на международната организация в Париж. Участват 194 държави, приели..

публикувано на 07.07.25 в 14:45

Златни съкровища и интерактивни изживявания в музея на Пазарджик

Историята на музейното дело в Пазарджик започва още от втората половина на XIX  век, когато по идея на Стефан Захариев в местното читалище " Виделина" се оформя сбирка от старини, монети, църковни ръкописи. През годините музеят обогатява..

публикувано на 06.07.25 в 09:25