Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За първи път от три десетилетия черният лешояд гнезди в България

Снимка: pixabay

За първи път след 28 години от последното известно гнездене на черния лешояд в България е регистрирано сформирането на три двойки в Стара планина. Това става благодарение на усилията на природозащитниците от Зелени Балкани, Фонд за дивата флора и фауна и Дружество за защита на хищните птици. Двойките са загнездили на специални платформи, поставени от природозащитниците, които са част от дългосрочна програма за завръщане на вида. 

Повсеместно срещан из страната до началото на ХХ век, черният лешояд се води изчезнал в България от 1985 г.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 28 май 2025 г.

В "България днес" на 28 Май слушайте: 01:33 - Актуална информация от България и света 07:33 - Прогноза за времето у нас и по света..

публикувано на 28.05.25 в 19:00

Остава хладно за края на май с локални превалявания

В четвъртък минималните температури ще са от 8 до 14°. В София ще е около 9°. През деня още преди обяд ще започне да се развива купесто-дъждовна облачност и на места в Западна и Централна България, а по-късно и в източните райони, ще има кратки..

публикувано на 28.05.25 в 18:30

Българска делегация е в Таджикистан, срещна се с министъра на труда на страната

С работна среща с министъра на труда, миграцията и заетостта на Таджикистан Холмахмадзода Солеха започна посещението на вицепремиера Атанас Зафиров и водената от него делегация в Таджикистан. В рамките на тридневното посещение предстоят редица двустранни..

публикувано на 28.05.25 в 16:39