Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Патрис Рейсак – французинът, който снима българското море

Снимка: Патрис Рейсак

Какво е общото между Южна Франция и българското северно Черноморие? Ние ще ви дадем един от възможните отговори – Патрис Рейсак.

„Аз съм от Южна Франция, близо до град Тулуза. Това е голям град, намиращ се между океан и море и близо до Пирeнеите. Там е много красиво, приятно и горещо, но аз съм живял там много години и искам да видя ново място.“

Това ново място за Патрис се оказва Варна. Идва да живее в морската столица на България преди 7 години, запленен от свободния начин на живот и атмосферата на града. Започва да дава уроци по френски език онлайн на хора от цял свят и да снима. Определя себе си като фотограф любител, а любимата му тема е морето, което обожава. Казва, че тук, във Варна, открива хубави места и гледки, което му дава голяма мотивация и вдъхновение.

Аз обичам България, обичам морето и обичам Варна, защото има Морската градина, този прекрасен плаж и много специална атмосфера. Няма друг град в България с такава атмосфера. Хората са добри.“

Патрис вече говори добре български език, но признава, че не е било никак лесно. Иска да подобри нивото си и го прави чрез различни книги, които чете на странния за него език. И всичко това в името на любовта му към България и региона.

„Аз обичам тази част от Европа – тук, на Изток. Обичам и Гърция, и Румъния – всички Балкански страни са ми много интересни. Да живееш цял живот в една атмосфера не ми харесва. Имам нужда виждам нови места, защото сме един свят с много различни хора. И културата, философията на различните места ми е много интересна.“

От Франция му липсват много малко неща - семейството и приятелите му, но твърди, че лесно се адаптира и в България не му липсва нищо.

Интервю: Ваня Славова, БНР-Варна

Редактор: Весела Кръстева

Снимки: личен архив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Милен Киров

Музиката на Милен Киров – вълнуваща смес от класика и "селски фънк"

"Къде е моето "у дома"?" е въпрос, чийто отговор изглежда логичен: "Там, където съм се родил". Но животът на всеки от нас може да ни накара да се почувстваме еднакво у дома в различни точки на света. Такъв е и пътят на пианиста Милен Киров, който вече..

публикувано на 28.01.25 в 13:30
Мильо Балтов (1871 - 1951)

Мильо Балтов рисува "най-живия ангел" в църквите по нашите земи

Иконописец и учител – неизменно споменаваме тези две думи, когато се опитваме да възкресим от забравата на миналото художник, направил първите си стъпки в изкуството в началните години след Освобождението ( 1 878  г. ) . Такъв е и Мильо Маринов..

публикувано на 27.01.25 в 11:55
Свобода Бъчварова

Отбелязваме един век от рождението на писателката и сценариста Свобода Бъчварова

"Истината е благодат за оня, който е готов да стигне до край". Думите са на писателката и сценарист Свобода Бъчварова, от чието рождение на 11 януари се отбелязват 100 години.  Според Свобода Бъчварова, цинизмът е големият удар върху човечеството...

публикувано на 11.01.25 в 11:35