Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ясни са правилата за гласуване на българите в чужбина

Снимка: Централна избирателна комисия

Гласуването в изборния ден започва в 7:00 часа местно време в присъствието на повече от половината членове на избирателната комисия. Като час за приключване от ЦИК посочват 20:00 часа, но не по-късно от 21:00 часа. В част от държавите изборният ден ще приключи по-рано от 20:00 часа заради вечерни часове, въведени от властите като противоепидемична мярка. ​

В изборното помещение не се допускат разговори от присъстващите на език, различен от българския. Членовете на СИК не могат да носят отличителни знаци на партия, коалиция или инициативен комитет и да участват в предизборна агитация.

Избирателят може да изрази своя вот само със знак „Х“ или „V“, поставени с химикал, пишещ със син цвят.

В случай че срокът на валидност на личната карта или паспорта на гласуващия е изтекъл в периода от 13 март 2020 г. включително до датата на изборите, избирателят се допуска до гласуване.

Българските граждани с избирателни права, които не са включени в списъците за гласуване извън страната, се дописват на ръка от СИК и се допускат до гласуване, след представяне на документ за самоличност и декларация по образец. Декларацията е налична на уеб сайта на Централната избирателна комисия, в секция "Изборни книжа", като Приложение № 22 - НС. 

Ако избирателят покаже своя вот или го заснеме, бюлетината му не се пуска в избирателната кутия и той не се допуска до повторно гласуване.

Неграмотността не се смята за основание за гласуване с придружител.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Андромахи Барди – момичето, което превърна българската си различност в сила

" Казвам се Андромахи Барди . Аз съм на 22 години , бивша ученичка на Българско то неделно училище " Св. св. Кирил и Методий " в Атина, а сега вече и преподавател там. Живея в Атина, родена съм тук, но майка ми е от..

публикувано на 04.06.24 в 10:30
Снимка: Научно Дружество на Българистите в Република Молдова

Българите в Молдова с поклон пред подвига на Христо Ботев и героите на България

Знаете ли, че в Молдовската столица Кишинев има улица, наречена на Христо Ботев? Точно там, на около три километра от центъра на града, се издига внушителен паметник на българския поет, революционер и общественик, загинал във Врачанския балкан на 1 юни..

обновено на 02.06.24 в 16:08

"Моето българско лято" сближава българчета от чужбина с родната ни култура

Инициативата "Моето българско лято" за четвърта година събира на образователна ваканция в България деца на снародници от чужбина. Проектът има за цел да събуди и запази у децата обич към българския език, литературното наследство, историята и..

публикувано на 01.06.24 в 07:55