Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дружеството на банатските българи отбелязва 55 години от своето създаване

Банатски българи с носии. Вторият от дясно наляво е Михаил Шипков
Снимка: личен архив на Гюро Лавров

На днешния ден преди 55 години се създава първото Дружество на банатските българи в България. Появата му дължим на ентусиазма и амбицията на наследника на българите от Винга Михаил Шипков, роден през 1919 г. в плевенското село Асеново.

Дружеството е учредено като „патриотична организация”, обединяваща банатските българи и техните потомци в София. Идеята е то да поддържа тесни връзки със земляческите групи из България, за да се съхранят традиционният бит и култура и банатското българско самосъзнание. След смъртта на Михаил Шипков през 1996 г., дейността на дружеството замира. През 2007 г. тя е подновена чрез регистрацията на ново дружество, приемник на старото. Начело застава Светлана Караджова, което води до постепенно обединяване на дейността на дружеството и зародилата се през 1998 г. концепция "Фалмис" – на първото печатно издание на банатските българи в България „ФАЛМИС-Uvec falim” (от католическия поздрав “Laudetur Jesus Christus!” – „Хвален да бъде Исус Христос!”, Falmis идва от съкращението на този поздрав)

През 2016 г. към дружеството се създава танцов състав "Фалмис". Той приобщава към банатския български фолклор потомците на банатските българи в столицата, но с радост приема и приятели и почитатели от близо и далеч.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Социалистите определиха регистрацията на БПСЦ като тежък удар върху православието в България

Вписването на втора православна Църква поставя началото на нов разкол . В позиция на "БСП-Обединена левица" се посочва, че решението на Върховния касационен съд за вписването на втора православна Църква е тежък удар по православното..

публикувано на 28.12.24 в 15:00

РИМ-София представя видео истории на знакови столични сгради

В най-новата си дигитална рубрика "Сградите разказват" Регионалният исторически музей – София представя историите на емблематични сгради в центъра на София, както и на хората, живели някога в тях. Инициативата с видео материали е част от проекта..

публикувано на 28.12.24 в 07:35
Катедрален храм ''Успение на Пресвета Богородица'', част от  Българска православна старостилна църква.

ВКС узакони Българската православна старостилна църква

Върховният касационен съд (ВКС) реши окончателно Българската православна старостилна църква да бъде вписана в регистъра на вероизповеданията към Софийския градски съд. Опитите за регистрация започват преди 15 г., но намеренията за всяване на разделение..

публикувано на 28.12.24 в 01:30