Най-голямата спортна зала у нас ще запали празничните си светлини, за да посрещне елита на световната художествена гимнастика от 26 до 28 март. Състезателките обаче ще бъдат изправени пред сериозно изпитание – да не полетят върху еуфоричната вълна, която екзалтираната публика издига при всеки досег с най-красивия спорт.
Шейсет и една индивидуални гимнастички и 11 ансамбъла от 35 страни ще се състезават за призовите места на Световната купа в София. Това е един от малкото турнири по художествена гимнастика, който се провежда от началото на пандемията от коронавирус.
„Състезанието е изключително важно, тъй като е квалификация при индивидуалните гимнастички за олимпийските игри – казва трикратната световна шампионка Мария Петрова и в момента зам.-председател на УС на Българската федерация по художествена гимнастика. – Световната купа ще бъде проведена при строго спазване на инструкциите на РЗИ – няма да се допуска публика, съдиите ще бъдат разделени със стени от плексиглас, ще се избягва струпването на хора, момичетата няма да се задържат дълго на един и същи килим. Въобще влизаме в нова ера, в която трябва да се справяме и да продължаваме да живеем.”
За съжаление, освен напрежението от голямото състезание, гимнастичките ще трябва да преодоляват психологическата бариера от тишината и празнотата в залата.
„Когато няма публика, състезанията протичат по много по-различен начин – подчертава Мария Петрова. – Затова и казах на нашите треньори да бъдат подготвени за нещо различно и странно. Усещането е все едно си на тренировка, а всъщност цял свят те гледа, тъй като всичко се излъчва. Изисква се много повече концентрация и внимание, за да дадеш най-доброто от себе си, без да подцениш нивото на състезанието заради липсата на подкрепа.”
Въпреки първоначалните заявки за участие на абсолютно всички класни гимнастички, у нас няма да пристигнат най-титулуваните – рускините Дина и Арина Аверини, Катерина Галкина от Беларус, първият състав на ансамбъла на Русия, както и тези на Италия, Украйна и Съединените щати. Страната ни ще се представлява от Боряна Калейн и Катрин Тасева, които преди седмица демонстрираха добра форма и си разделиха златните медали на уредите на държавното първенство “Жулиета Шишманова”, и от звездния ансамбъл – Симона Дянкова, Лаура Траатс, Мадлен Радуканова, Стефани Кирякова и Ерика Зафирова. Всички те вече извоюваха квотите си за олимпиадата в Токио.
„Очертава се много силно състезание – категорична е Мария Петрова. – За индивидуалната надпревара пристигат Анастасия Салос и Алина Харнаско от Беларус, европейската шампионка Линой Ашрам от Израел, Милена Балдасари и София Рафаели от Италия, ансамбълът на Япония, който е претендент за медали, както и този на Беларус. Ще липсва присъствието на Русия в индивидуалното, но пък ще участва със свой ансамбъл.”
Както на всяко състезание, и на Световната купа нашите гимнастички си поставят най-високата летва – златните медали. Според Мария Петрова момичетата не страдат от травми или спад в подготовката, каквито са най-често срещаните последици вследствие на пандемията, и всички предпоставки са налице, за да зарадват българските си почитатели.
Сегашната добра форма на гимнастичките ни може ли да бъде надградена до олимпийските игри?
„Фактът, че нямаше състезания и подготовката беше накъсана, допринесе за по-трудното им мотивиране – отговаря Мария Петрова. – Все пак през м.г. се проведе европейски шампионат в Киев (Украйна) с тяхно участие, сега е Световната купа, предстои още една в Ташкент (Узбекистан), състезание в Пезаро ( Италия) и през юни европейско първенство във Варна (България). Всички тези стъпкище помогнат на гимнастичките ни да подобрят формата си. Естествено, оттук нататък олимпиадата е крайната ни цел и се надяваме тяхната форма да достигне връхната си точка.”
Световната купа в София ще бъде предавана по една от националните телевизии и чрез стрийминг от зала „Арена Армеец”.
Снимки: Facebook /@BGRGfederation и БГНЕС
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на лично его и собствени сметки. Така изглеждаше 2024 година в политически план. Като резултат от..
Протокол за сътрудничество и обмен между Министерствата на образованието и науката в България и Украйна за 4 учебни години до 2028-а бе подписан във видеоконферентен режим. С подписите си министрите Галин Цоков и Оксен Лисовий уреждат обучението на..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв на Балканския полуостров, съобщават от театъра на страницата във Фейсбук, след като от..
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв..
В сряда, 8 януари, над Западна и Централна България ще бъде предимно слънчево. Значителна облачност ще се задържи в крайните югоизточни райони, но с..