38,2% е избирателната активност към 17.00 ч. на днешния 4 април, когато България провежда избори за 45-о Обикновено народно събрание, сочат данните от екзитпола на социологическата агенция-партньор на БНР - "Галъп". За сравнение избирателната активност към този час на предишните парламентарни избори през 2017 г. е била 42%, каза в интервю за БНР социологът Светлин Тачев. "Избирателната активност на тези избори е малко по-ниска, което е нормално на фона на ситуацията с коронавируса, но за мен е положителен знак, че хората изявяват желание да излязат и да упражнят своето право на избор“, коментира той.
Малко над 30% е избирателната активност на парламентарните избори към 15.00 часа, изчисляват от "Галъп" – агенцията, която е партньор на БНР за вота. За програма "Хоризонт" социологът Светлин Тачев уточни, че това е с 4% по-малко от 2017 г.
Около 22% е била избирателната активност към 13 часа по данни от екзитпол на социологическа агенция „Галъп“. За сравнение – към този час на изборите през 2017 година активността е била над 25%, съобщи пред БНР Яница Петкова от „Галъп“.Петкова уточни, че засега гласуват повече хора в активна възраст, най-вече тези над 30 години. „Между 30 и 60 години в най-голяма степен са гласували“.
Младите гласуват по-скоро следобед, допълни тя. Петкова призова хората да са активни при екзитпола, защото това е „единственият шанс да се получат резултати от изборите още тази вечер“. „Знаем, че ЦИК ще брои бавно. Този път протоколите са доста усложнени.“, каза Петкова пред програма „Хоризонт“ на националното радио.
Централната избирателна комисия отчете 18,9% избирателна активност към 12 часа, предаде БНР. 7,6% е била избирателна активност в цялата страна до 10,00 часа. Активността е била с 0,8 на сто по-ниска от тази спрямо същия момент на предишния парламентарен вот през 2017 г. Най-ниска е избирателната активност към 10 часа в Силистра – 4% , а най-висока в Монтана и Враца с по 11%.
Няма да има удължаване на изборния ден – той приключва в 20 часа. Ако има желаещи пред секциите, продължава да се гласува, но не по-късно от 21 часа. Това обявиха говорителите на Централната избирателна комисия.
Синът на президента на САЩ - Доналд Тръмп-младши и Гила Гамлиел , министър на науката и технологиите на Израел, ще участват в бизнес форум в София на 27 април. Форумът е организиран от глобалната платформа за дигитални активи Nexo, съобщиха от..
Гигантски марионетки и кукли, огнени спектакли, живи статуи, театромат, музикално и карнавално шествие са част от събитията в програмата на Международния фестивал за улични изкуства 6Fest. Той ще се проведе от 24 до 27 април в Пловдив, с вход..
Премиера на българо-украинския филм "Краят на реката" на бесарабския българин, режисьора Васил Барков ще се състои днес от 18:30 часа в Дома на киното (ул. "Екзарх Йосиф" 37, София). Филмът представлява "емоционална и визуално въздействаща творба,..
Специална съболезнователна книга беше отворена днес в Апостолическата нунциатура в София по повод кончината на папа Франциск. "Той умееше да води..
В брой 48 на предаването слушайте: От Молдова през България до Франция – пътя на бесарабския българин Иван Стоянов - интервю на Йоан Колев;..
Синът на президента на САЩ - Доналд Тръмп-младши и Гила Гамлиел , министър на науката и технологиите на Израел, ще участват в бизнес форум в София на 27..