В избирателната секция в Сингапур, предварително заявилите желание да гласуват на парламентарните избори българи са 78. Един от тях е Мартин Кърнолски, с когото се свързахме, за да ни разкаже, защо за него е било важно да гласува, въпреки че живее далеч от България:
„Както говорихме с жена ми и други българи тук с малки деца, гласуваме за децата си. Ние тук не сме емигранти, а сме поканени да работим. Предимно такъв тип са българите в Сингапур. Когато ни изтекат договорите, ще се приберем в България. Тя, разбира се, трябва да бъде добро място за живеене на нашите деца – казва Мартин Кърнолски и допълва: – Искаме да вярваме, че гласът ни е важен.“
По официални данни българите в Сингапур са между 300 и 350, включително деца и тийнейджъри, които нямат право на глас. Според Мартин, въпреки че първоначално заявилите желание да гласуват са 78, на практика техният брой ще бъде над 100 души, или повече от 1/3 от сънародниците ни там.
Изборният ден в Сингапур е към края си. Сънародникът ни споделя, че изборите там са били добре организирани, а гласуването е протичало спокойно.
„Държавата Сингапур упражнява контрол над това, което се случва, в моменти, когато има струпване на хора, и е заявила официално една, но вероятно са били поне три проверките за спазване на правилата за безопасност в секцията.“
За това, какви промени трябва да се случат, за да бъде България по-добро място за живеене, Мартин Кърнолски казва:
„Първо, трябва да видим така желания закон за лустрацията, който 30 години някак не можа да се реализира. Второ, за всички нарушения на закона на високо ниво – депутатско и правителствено, когато някой е виновен, той трябва да си получи наказанието. Живея в Сингапур. Тук корупция няма. Знаете ли защо? Защото, когато ги хванат, всички отиват в затвора – и този, който взима, и този, който дава. Законите са много строги, наказанията са много строги, и те се изпълняват. Това е.“
Форум на тема „Българо-кипърска образователна дипломация – историко-географски паралели“ се провежда в Никозия на 17 май от 16:30 ч. в Дома на журналиста. Организатор е Съюзът на българите в Кипър. Форумът е част от националната програма на МОН..
На 17 май 2025 г., събота, от 10.00 до 13.00 ч. в гр. Сеговия ще се проведе информационно-консултативен ден за български граждани, организиран от Службата по трудови и социални въпроси към Посолството на България в Мадрид, със съдействието на Асоциация..
Рисунки и ръчно изработени произведения на деца от молдовското село Колибабовка ще бъдат показани на изложба в Париж, съобщава БТА. Творбите са създадени като част от европейски проект за представяне на културното наследство на България. Единайсет..
Животът на Деница Киселер, дъщеря на нашата колежка Диана Чакърова , е свързан с Немската езикова гимназия в София и изкуствознанието, където има..
Кулинарен конкурс "Мис Баница" ще се състои на 17 май в Берлин, съобщава на фейсбук страницата си организаторът на събитието – Българо-германското..
На 17 май 2025 г., събота, от 10.00 до 13.00 ч. в гр. Сеговия ще се проведе информационно-консултативен ден за български граждани, организиран от Службата..