Денят на унгарската поезия се празнува в Унгария от 1964 г. на рождената дата на поета Атила Йожеф (1905-1937). Всяка година на 11 април унгарците отдават почит на унгарската поезия с литературни четения, представяния на книги и други.
През тази година България се присъединява към инициативата с онлайн изпълнение на най-популярното стихотворение на Ласло Наги „Кой любовта ще пренесе“. Стиховете се четат от българския актьор Георги Златарев, а премиерата на видеото е в самия ден, 11 април в 11:00 часа, българско време, съобщи Унгарският културен институт в София.
Поетът, преводачът и художникът Ласло Наги (1925 – 1978) е един от първите носители на Международната„Ботевска награда“, както и на орден „Кирил и Методий“. Три пъти получава наградата „Атила Йожеф“, носител е и на наградата „Кошут“. Превел е над 10 000 стиха от българската народна поезия и от български поети. На български са издадени четири негови стихосбирки.
През 2019 г. в Къщата-музей „Ласло Наги“ в Смолян официално беше открита обновената с обединените усилия на България и Унгария постоянна експозиция на „Ласло Наги“ под надслова „Кой любовта ще пренесе“.
Сръбско-българският сериал "Операция "Сабя" ще бъде представен на 23 април в София. Прожекцията на първия епизод е във филмотечно кино "Одеон". Горан Станкович и Владимир Тагич, режисьори и сценаристи на лентата, ще са гости на фестивала Media..
Най-богатият на жанрове фестивал, продуциран от Националния дворец на културата, е възобновен под мотото "Диалог на цветове и мисли" с основна тема – обединяващата сила на изкуството. " Н ДК притежава на д десет фестивални форми, от които активни..
"Българин" е заглавието на новата двуезична книга със творби на Ивайло Балабанов (1945-2021), която се подготвя за печат в чест на 80-годишнината от рождението на незабравимия български поет. Отпечатването на книгата на два езика – български и..