Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Сърбия представят специалността „Български език, литература и култура“

Ректоратът на Белградския университет
Снимка: www.bg.ac.rs

На 11 април, в Деня на отворени врати, Филологическият факултет на Белградския университет ще представи възможностите за изучаване на чужди езици, сред които е и българският. Представянето на специалността „Български език, литература и култура“  е насрочено за 13:30 часа, местно време, в платформата Zoom и ще бъде достъпна през следния линк: https://zoom.us/j/97360102230.

През целия ден в онлайн приложението ще се редуват презентации на специалностите на белградския университет по сръбски, български, словашки, чешки, украински, гръцки, румънски, албански и унгарски език, съобщават от факултета, цитирани от Кулрурно-информационния център в Босилеград.  

Българистиката е с дългогодишни традиции във Филологическия факултет на Белградския университет, единственото висше учебно заведение в Сърбия за изучаване на български език, литература и култура. Българският език се преподава там от 1962 година. Първият преподавател по български е Лиляна Мойсов. Година по-късно в катедрата идва и първият лектор от България – Стефан Елевтеров

През годините като преподаватели по български език, литература и култура са привлечени едни от най-добрите специалисти, сред които - Катя Йорданова, Надежда Драгова, Стефания Гинина, Николай Димков, Пенка Баракова, Татяна Дункова, Лили Лашкова и много други.

Изключителна следа оставя изтъкнатият фолклорист и литературовед проф. Марин Младенов. Той пристига в Белград през 1978 г. Бил е преподавател по съвременен български език, историческа българска граматика, диалектология и по българска литература. Именно проф. Младенов създава научно-методическото ядро ​​на българистиката в Белградския университет.

Снимка: Белградски университет - Универзитет у Београду (bg.ac.rs)



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Дървен мост и нов парк ще свързват хората с природата в Русе

Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с обща дължина 28 м е оборудван със стъклен парапет и 7 стъклени прозореца , които са част от пода...

публикувано на 05.01.25 в 09:30

2024 г. беше "историческа" за розовото фламинго у нас

Розовото фламинго се смяташе за екзотичен вид за България, но от няколко години цели колонии избират езерата около Бургас за свое пребиваване. В момента повече от 450 екземпляра обитават бургаските влажни зони . Екзотичните птици никак не се..

публикувано на 05.01.25 в 08:25

Излет за наблюдение на птици в Морската градина на Варна

Природозащитниците от Bulgaria Bird Walks организират днес във Варна разходка за наблюдение на водолюбиви птици и горски обитатели. Планирани за два похода в Морската градина от 9,00 и от 13,00 ч. Подобни излети ще има всеки месец в града, съобщи..

публикувано на 05.01.25 в 06:00