По повод 200-годишнината от рождението на Георги Раковски, онлайн експозиция в Русе представя малко известни документи за живота и делото на революционера. Областната управа в крайдунавския град уточнява, че изложбата, поместена на сайта ѝ, включва осем документа и картина от фондовете на Регионалния исторически музей и от Държавния архив в града. Сред тях са спомените на революционера Никола Обретенов за Раковски, в които той описва контактите му със семейството на Баба Тонка, както и гостуването му в Русе.
Представени са и три писма на Раковски, в едно от които той призовава българите да останат единни в противопоставянето си на Цариградската патриаршия. Експозицията съдържа още биографични сведения за Раковски от Филип Симидов, с приложени бележки от книгата на Панайот Хитов "Моето пътуване...", както и свидетелство на Д. Ладович - участник в легията на Раковски, с оригинален подпис на революционера от 1862 година.
Сред 26-те изображения е и сабята на революционера, открита в русенското Ново село през 1955 година. Оръжието се съхранява в Регионалния исторически музей в Русе.
С експоните можете да се запознаете ТУК.
На 27 юли възпоменаваме свети великомъченик Пантелеймон, светите Седмочисленици и Успение на свети Климент, архиепископ Охридски. Свети великомъченик Пантелеймон живял в Никомидия в края на III и началото на IV век и бил придворен..
Крепостта Урвич отново разбулва тайните си – този път от времето, когато София е била римска Сердика. Триъгълна каменна кула, датирана от края на II век разкриха младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова в последните дни от..
На 26 юли светата Църква чества паметта на света първомъченица Параскева Римлянка и светите свещеномъченици Ермолай, Ермил и Ермократ Никомидийски. Света мъченица Параскева била единствена дъщеря на християнски родители . От ранна..
На 2 август светата Църква възпоменава Пренасяне мощите на св. архидякон Стефан – първия християнски мъченик и на свети свещеномъченик Стефан,..
В днешната неделя 3 август възпоменаваме преподобните Исаакий, Фавст и Далмат. А вечерта в православните храмове се отслужва Вечерня с Молебен..