С ново поколение се сдобиха първите двойки къдроглави пеликани, които през месец март свиха гнезда в крайдунавския резерват „Сребърна“. Пеликанчетата са се появили на бял свят в специално изградените за тях дървените наколни платформи в северната част на влажната зона.
Опазването на колонията на къдроглавия пеликан е сред приоритетните дейности в „Сребърна“. По проект, изпълняван от РИОСВ-Русе, в близките седмици е предвидено да се обособят нови места с подходящи условия за гнездене на повече птици. Това може да стане чрез окосяване на тръстика и изграждане на нови дървени платформи.
Биосферният резерват край село Сребърна е разположен на 2 км южно от река Дунав и се намира точно на пътя на прелетните птици от Европа към Африка – Via Pontica. Заради редките и изчезващи видове пернати, влажната зона е включена в списъка на обектите от световното природно и културно наследство на ЮНЕСКО.
В „Сребърна“ гнездят 221 вида птици. Резерватът поддържа 22 редки, уязвими или застрашени вида животни и растения съгласно Европейския червен списък на глобално застрашените животни и растения, както и 149 вида от флората и фауната, които са включени в т.нар. Червената книга на България. Но най-ценният природен обект в резервата е многобройната колония от къдроглави пеликани. Такива колонии в Стария континент има само на Балканския полуостров.
Около биосферния резерват е изградена екопътека с наблюдателни площадки и беседки за отдих, както и природонаучен музей, който представя богатата флора и фауна на „Сребърна“.
Съставил : Венета Николова
Българският научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий" (НИК 421) ще бъде тържествено посрещнат днес на морската гара във Варна. Лошото време забави пътуването и се очаква корабът да акостира на пристанището към 16:00 часа днес, вместо в 10:00,..
В петък , 11 април, облачността отново ще се увеличава, но ще се задържи почти без валежи. Привечер на отделни места в Източна България, а през нощта срещу събота и в останалата част от страната ще превали. Минималните температури ще бъдат минус..
В брой 46 на предаването слушайте: За българската емиграция в Кипър и нуждата от български училища за децата на нашите сънародници – интервю с Калинка Панчева, основател и директор на училище „Родна стряха“; Научна монография дава сведения..
В "България днес" на 11 април слушайте: 01:45 - Актуална информация от България и света 10:14 - Прогноза за времето у нас и по света 16:07 -..
Последните дискусии в Съвместната историческа комисия между България и Северна Македония бяха напълно безплодни поради позицията на колегите от..
От създаването си на 11 април 2022 година, Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии – INSAIT постигна редица успехи и..